Wydarzenia 2015/2016 - SP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2015/2016

Biblioteka

Realizujemy projekt - Książki naszych marzeń

W bieżącym roku szkolnym w bibliotece szkolnej realizowany był program MEN „Książki naszych marzeń”
 Umożliwił on zakup książek do biblioteki dla uczniów szkoły podstawowej za kwotę 2712,50 zł .
 Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. 
W ramach podjętych działań rozwijano również współpracę z Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną, Biblioteką Pedagogiczną oraz Powiatową Biblioteką Publiczną w Rykach.
                                                                                                  Anna Żaczek, Hanna Cieślik


Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie Patroni zobowiązują!

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Polonistów Polskich w Lublinie.
Konkursy adresowane były do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 
 Główne cele to poznanie życia i twórczości patronów szkół województwa lubelskiego, jak również aktywizowanie uczniów zdolnych do rozwijania twórczych pasji i pogłębiania własnych zainteresowań. Dorota Walasek (IIId gim.) uzyskała wyróżnienie, przedstawiając prezentację multimedialną pt. „Nauczyciele Tajnego Nauczania. Patroni szkoły Gimnazjum nr 1 w Rykach”. 
Pomoc merytoryczna uczennicy – Anna Żaczek.

       Obalamy mity o nieczytaniu! Miło znaleźć się w elicie czytających!
10 czerwca uczniowie z ZSO nr 1 w Rykach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji 
„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”.
Założeniem akcji było ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie, czyli w piątek o godzinie 10.00. W naszym powiecie akcję zainicjował dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach – Pan Wojciech Niedziółka. Na miejsce spotkania wyznaczono park obok Pałacyku. Spod szkoły wyruszyliśmy z hasłem „Jedynka czyta Sienkiewicza”.
Każdy z uczestników przyniósł dwie książki – jedną wybraną przez siebie oraz drugą z utworem Henryka Sienkiewicza - dla podkreślenia Roku Sienkiewiczowskiego. Mieliśmy okazję podpatrzeć, co czytają koledzy, koleżanki czy nauczyciele, którzy również uczestniczyli w spotkaniu.
Miłej atmosferze „zaczytania” towarzyszył koncert Ks. Tomasza Oponowicza oraz talentów wokalnych z okolicznych szkół. Naszą „Jedynkę” reprezentowały: Aleksandra Nastalska (4b), Sylwia Wójcicka (4b), Emilia Walasek oraz Dorota Walasek(III gim.).
Nie obyło się bez własnej twórczości w postaci zabaw słownych promujących czytelnictwo, czyli tzw.„lepiejów” („Lepiej czytać książki, niż…”) oraz plakatów tworzonych podczas trwania spotkania. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wszyscy miłośnicy czytania otrzymali również zakładki do książek podarowane przez bibliotekę naszej szkoły.
Nabraliśmy przekonania, że wspólne czytanie sprzyja również integrowaniu się czytelników.
W prasie ukazały się dwa artykuły: Głos Powiśla -„Jak nie czytam jak czytam”(I. Jóźwik),
Echo katolickie - „Z szacunku do słowa pisanego"’(T. Kępka).
                                                                                 Anna Żaczek
3 czerwca II edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek
3 czerwca w godzinach wieczornych od 17-21.00 w naszej szkole odbyła II edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek Jest to niecodzienne spotkanie promujące kulturę słowa pisanego, to specjalny czas na spotkanie osób w różnym wieku, to również inne spojrzenie na bibliotekę.
Pierwsza część spotkania odbyła się pod hasłem Koziołek Matołek uczy i bawi. Rodzice oraz dzieci z najmłodszych klas mogli obejrzeć prezentację Z Koziołkiem Matołkiem za pan brat, wystawę komiksu oraz posłuchać czytanych głośno fragmentów przygód Koziołka Matołka (księgi 2 i 3), a także przygód Basi (Basia i wolność). Z przyjemnością wysłuchaliśmy również laureatki Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wiktorii Walasek uczennicy kl. 2a w recytacji wiersza Bajka o krokodylu. Najmłodsi uczestnicy rozwiązywali zagadki i uczestniczyli w zajęciach plastycznych z motywem komiksu. Rodzice i pozostali uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawkę nawiązującą do hasła ogólnego Wolno czytać oraz Roku Sienkiewiczowskiego, poświęconą twórczości H. Sienkiewicza, wystawę plakatów promujących czytelnictwo oraz uczestniczyć w kiermaszu książek.

Druga cześć Nocy odbyła się pod hasłem Kryminalni… oraz pod kątem powieści kryminalnej i detektywistycznej. Już przy wejściu czaiła się tajemnicza czarna postać z rewolwerem, a w dalszej scenografii korytarza witała Różowa Pantera – sylwetki znanych postaci filmowo-literackich wykonane przez uczniów. 
W tej części spotkania zaplanowano głośne czytanie fr. Przygód Scherlocka Holmesa (K. Janiszek), fr. serii przygodowej Pas Deltory (p. Ewa Piątek), pokaz nowo zakupionych powieści kryminalnych i detektywistycznych. W rolę słynnego detektywa wcielił się M. Warowny. Wystąpili również goście z Wydziału Kryminalnego PKP w Rykach – technik p. P. Malinowski oraz Rzecznik Komendy Powiatowej p. J. Wójcik, którzy przybliżyli metody prowadzenia śledztwa. Mieliśmy możliwość zajrzenia do walizki technika i poznania tajników działu kryminalistyki. Nie było chyba zaskoczeniem dla nas, że prowadzenie śledztwa w rzeczywistości wygląda inaczej, niż jest przedstawiane w literaturze, czy filmie. Wszyscy uczestnicy zostali zaangażowani w rozwiązywanie zagadek kryminalnych, ponadto odbył się króciutki konkurs na ostatnie słowa ze znanych lektur.
W części trzeciej, w planach było czytanie Trylogii Sienkiewicza i długo oczekiwana sesja Sleeveface, czyli sesja z książką w roli głównej oraz scenka przygotowana przez członków Koła Teatralnego z kryminału Agaty Christie I nie było już nikogo.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz uczniom zaangażowanym w przygotowanie II edycji Nocy Bibliotek. Podziękowania kierujemy za piękne czytanie do: pani Izabeli Kępka, p. Tomasza Bany, p. Ewy Piątek, p. Blanki Gajewskiej-Nawrot. Za współtworzenie przedsięwzięcia dziękujemy: p. Bożenie Wojdat, p. Blance Gajewskiej-Nawrot, p. Katarzynie Flis, p, Małgorzacie Kałaska, p. Jadwidze Miłosz, p. Marzenie Dybciak.
                                                             Anna Żaczek, Hanna Cieślik
    Konkurs poezji humorystycznej
„WARTO ŻYĆ I ŻARTOWAĆ INTELIGENTNIE”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom II edycji Konkursu poezji humorystycznej,
 który odbył się 29.04.2016r. z inicjatywy biblioteki szkolnej.
W konkursie wzięło udział 28 recytatorów ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
Szkoła podstawowa
I miejsceKamila Szlendak ( kl. 5b)
II miejsce Gabriela Rusinowicz (kl. 5b)
III miejsce Karolina Majek (kl. 4b), Franciszek Polak (kl. 4a)
Wyróżnienia:
Weronika Antolak ( kl. 5b)
Maria Kania (kl. 4c)
Gabriela Jońska (kl. 4a)
Patrycja Zduniak (kl. 4a)
Gimnazjum
I miejscePaulina Prządka (kl. II B), Krystian Janiszek (kl. III B)
II miejsceŁukasz Zduniak (kl. II B)
III miejsceKonrad Lubański (kl. II A)
Gratulujemy !
/ Organizatorzy konkursu: p. Anna Żaczek, p. Katarzyna Flis,
p. Blanka Gajewska-Nawrot, p. Bożena Wojdat/

Rok Sienkiewiczowski – Seminarium wyjazdowe, wystawa, lekcje w MGBP w Rykach
2016 rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. 13 maja 2016r. uczestniczyłyśmy w Sienkiewiczowskim seminarium szkoleniowym w Woli Okrzejskiej. Muzeum mieszczące się w miejscu urodzenia pisarza posiada wiele pamiątek rodzinnych, liczny księgozbiór z utworami literackimi tłuczonymi na wiele języków świata. Wśród eksponatów historycznych można podziwiać również rekwizyty ekranizowanych powieści - W pustyni i w puszczy, Quo vadis.. Nasze zbiory powiększyliśmy o powieści biograficzne dla klas 3-6- „Pamiętnik mojego życia” oraz „Piórem czy mieczem”.
Rok Sienkiewiczowski zaakcentowaliśmy również uczestnictwem klas: 5a.6a, 6b, IIA, IIB, IIID w lekcjach bibliotecznych poprowadzonych przez Panie – Justynę Wojtaś oraz Karolinę Sych w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Rykach. Biblioteka udostępniła wystawę pt. „My z niego wszyscy-Henryk Sienkiewicz 1946-1916". Dziękujemy za współpracę.
                                                                                                   Anna Żaczek, Hanna Cieślik
Po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do akcji „CZYTAM W PODRÓŻY…HERBERTA”.
6 kwietnia 2016 r. rozdaliśmy zakładki do książek z tekstem wiersza Zbigniewa Herberta, zachęcając tym samym do poznawania jego twórczości.
Znane cytaty:
„Zbadano słońce
księżyc gwiazdy
zgubiono mnie”    Źródło: Pan Cogito szuka rady
"Kiedy się człowiek czymś interesuje, to książki przychodzą do niego. Książka poleca książkę. Tylko, że zawsze ma się większe ambicje niż rezultaty."
Źródło: Zbigniew Herbert – Herbert nieznany. Rozmowy

KONKURS CZYTELNICZY
Dnia 16.03.2016r. w bibliotece szkolnej został zorganizowany konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Cz. Centkiewicza „Anaruk - chłopiec z Grenlandii”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością treści książki: rozwiązać test oraz napisać list do Anaruka.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań twórczością Cz. Centkiewicza, sprawdzenie stopnia znajomości książki oraz kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości.
Wyniki konkursu:
1. miejsce – Ewa Grzelak kl. 3b
2. miejsce – Szymon Wasilewski kl. 3b
3. miejsce – Aleksandra Sikorska kl. 3a
                - Dominika Szlendak kl. 3a     Gratulujemy!
Uczestnicy: Szymon Czerski, Mateusz Czersk, Patrycja Opalińska, Zuzanna Kępka, Maria Markiewicz, Alicja Pryjomska, Maria Kuczyńska.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje.
Organizatorzy: Hanna Cieślik, Jadwiga Miłosz 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Uroczyste pasowanie organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, zapoznanie z regulaminem oraz zasadami wypożyczania książek.
W tym roku, pierwszoklasiści, wraz z wychowawcami, obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy 4a, następnie rozwiązywali zadania dotyczące znajomości bohaterów bajek.
Po uroczystym przyrzeczeniu, każdy uczeń został pasowany przez pana dyrektora na czytelnika naszej biblioteki.
Na pamiątkę tej uroczystości, uczniowie otrzymali książkę ufundowaną przez pp. M. S. Jakubowskich właścicieli drukarni „Chronocolor”.
                                   Hanna Cieślik
Spotkanie autorskie z p. Justyną Bednarek
Czy wiecie co dzieje się ze skarpetkami wrzucanymi do pralki? Dlaczego po praniu brakuje drugiej do pary?
My już wiemy! Wyjaśniła nam to w intrygujący sposób pani JUSTYNA BEDNAREK, autorka książki pod tytułem: NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK.
W piątek 22.01.2016r. klasy trzecie z wychowawczyniami oraz paniami z biblioteki szkolnej odbyły atrakcyjne spotkanie w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach. Pani Justyna przeczytała kilka intrygujących historii opowiadających o przygodach uciekinierek z pralki w domu małej Be. Zaprosiła również czytelników do wymyślenia własnej historii. Wśród inspirujących wypowiedzi dzieci była i taka, że jedna ze skarpet została producentem brakujących par… :)
Miłym zaskoczeniem było podarowanie każdemu z uczestników znaczka z wizerunkiem skarpetki, dzięki czemu zostali członkami klubu uciekającej skarpetki. Każdy otrzymał od Organizatora również pamiątkowy plakacik, na którym Pani Justyna z chęcią składała swój autograf, ozdabiając go rysunkiem zabawnej skarpetki. W książce zakupionej do biblioteki szkolnej również pojawiała się specjalna dedykacja dla czytelników ZSO nr 1. Powieść, od razu po spotkaniu, powędrowała do pierwszego czytelnika z długiej kolejki, jaka ustawiła się w naszej bibliotece.
Dziękujemy serdecznie Organizatorowi za zaproszenie na spotkanie.                         Anna Żaczek
Spotkanie autorskie z Andrzejem M. Grabowskim
4 grudnia 2015r. klasy I. szkoły podstawowej miały okazję poznać osobiście Pana Andrzeja Marka Grabowskiego - polskiego pisarza, scenarzystę filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, znanego między innymi z programu TV - Kulfon co z Ciebie wyrośnie?...
"Wojna na pięknym Brzegu" to nic innego jak historia z okresu II wojny światowej opowiedziana przez mamę pisarza, a rozgrywająca się na warszawskim Żoliborzu.
W bibliotece posiadamy również inne opowiadania Pana Grabowskiego, wszystkie pięknie wydane i bardzo ciekawe.
Dziękujemy organizatorowi spotkania autorskiego Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Rykach za zaproszenie.
                                                     Anna Żaczek
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Z okazji tego święta w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas 1-3.
Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia,
 przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich - Kubusia Puchatka, Misia Uszatka oraz zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały także książki o Zbysiu i jego pluszowym misiu.
W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o misiach i niedźwiedziach oraz pluszowe misie przyniesione przez dzieci.
/ Hanna Cieślik /

OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieci zachęcamy przez cały rok. Wspólne czytanie jest formą kontaktu z dziećmi i kluczem do wiedzy. Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i pomaga w nauce. W ramach akcji w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas 1-3, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali bajek czytanych przez znanych aktorów: J. Stuhra, P. Fronczewskiego i M. Opanię.                               Hanna Cieślik
NOWINKI ELEKTRONICZNE W BIBLIOTECE
Chcemy poinformować, że nasza biblioteka dołączyła w bieżącym roku szkolnym do instytucji, gdzie zautomatyzowano sposób wypożyczania książek. Udostępnianie odbywa się przy pomocy CZYTNIKA KODÓW KRESKOWYCH.
W ciągu miesiąca przygotowałyśmy do wypożyczenia ponad 3000 egzemplarzy.
Obecnie nazwiska czytelników znajdują się w programie elektronicznym MOL, gdzie również wprowadzono księgozbiór biblioteki. 
Podczas wypożyczania lub zwrotu książek należy podać swoje nazwisko i imię oraz klasę. Usprawniło to pracę biblioteki.
Poznajemy zasoby Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej dla dorosłych w Rykach
Czy uczniowie trzecich klas gimnazjum mogą zostać czytelnikami biblioteki miejskiej dla dorosłych? Oczywiście, że tak, chociaż na razie na specjalnych warunkach, czyli  mogą korzystać z karty Rodziców. Dopiero po ukończeniu 16-u lat mają możliwość założenia swojej karty czytelnika. 
2.10.2015r. z klasą III D gimnazjum mieliśmy okazję gościć na lekcji bibliotecznej w MGBP
 i poznać zasady korzystania oraz zasoby biblioteki. Krótka relacja zdjęciowa w galerii głównej.
                                                                                                                               Anna Żaczek
Czy czytanie jest trendy?
Ankieta  skierowana do uczniów klas I i II gimnazjum ZSO nr 1 w Rykach
(Oprac. Anna Żaczek, styczeń 2015)
WYNIKI ANKIETY
1. Jak często przychodzisz do biblioteki szkolnej?
45% uczniów odpowiedziało, że często przychodzi,  23% rzadko, 32% tylko po lektury, w kategorii „w ogóle” odnotowano 0 odpowiedzi, co oznacza, że wszyscy uczniowie przynajmniej raz byli w bibliotece szkolnej.
2. Jakie książki najbardziej Cię interesują?
Ranking według ilości wyborów:
fantasy                                   - 42%
kryminały                                - 30%
podróżnicze                             - 28%
science fiction                          - 25%
obyczajowe                             - 23%
sensacyjne                              - 21%
o sporcie                                 - 10 %
poradniki hobbystyczne             - 9%
historyczne                              - 9 %
wyłącznie obowiązujące lektury - 9%
biograficzne                             - 5%
bajki i legendy                          - 3%
reportaże                                 - 3%
religijne                                   - 3%
3. Wymień przynajmniej 3 tytuły książek spoza kanonu lektur, które podobały Ci się najbardziej i chciałbyś/chciałabyś je polecić koledze/koleżance.
Ranking  według tytułów 
L.P.   TYTUŁY KSIĄŻEK  podanych przez uczniów        Ile razy wymieniono daną książkę        Rodzaj książki wg klasyfikacji bibliotecznej
1       Gwiazd naszych wina                                       10                                                    powieść obyczajowa
2       Igrzyska śmierci                                              9                                                      powieść  scencie-fiction
3       Zostań, jeśli kochasz                                        8                                                      powieść obyczajowa
4       Harry Potter                                                    8                                                      powieść fantasy
5       Wiedźmin                                                       7                                                      powieść fantasy
6       Trzy metry nad niebem                                    5                                                      powieść obyczajowa
7       Bransoletka                                                     4                                                      powieść obyczajowa
8       Czerwień rubinu                                              4                                                      powieść fantasy
9       Metro 2033                                                     4                                                      powieść fantasy
19     Władca Pierścieni                                             4                                                      powieść fantasy
11     Pamiętnik modowej blogerki                              3                                                      pamiętnik/autobiografia 
12     Dane wrażliwe                                                 3                                                       powieść obyczajowa
13     A jeśli zostanę                                                  3                                                      powieść obyczajowa
14     Ania z Zielonego Wzgórza                                  2                                                      powieść obyczajowa
15     Biały Kieł                                                          2                                                      powieść przygodowa
16     Błękit szafiru                                                     2                                                      powieść fantasy
17     Kamienie na szaniec                                          2                                                      powieść historyczna
18     Koszmar Strycharza                                          2                                                      powieść fantasy
19     Pamiętnik narkomanki                                       2                                                       pamiętnik/dziennik
20     Quo Vadis                                                        2                                                      powieść historyczna
21     Spryciarz z Londynu                                          2                                                      powieść kryminalna
22     Ten obcy                                                         2                                                       powieść obyczajowa
23     Tylko ciebie chcę                                              2                                                       powieść obyczajowa
24     Wszechświaty                                                   2                                                       powieść fantasy
25     Zieleń szmaragdu                                              2                                                      powieść fantasy
26     Zielone kasztany                                                2                                                     powieść obyczajowa
27     Love, Rosie                                                       2                                                     powieść obyczajowa
 
Pozostałe książki  wymieniono w ankiecie tylko 1 raz :
1001 porad wędkarskich
110 ulic
A b c szachisty
Adrenalina
Agata Christie kryminały
Akademia wampirów
Assassin's Creed
Assassin's Creed Bractwo
Assassin’s Creed black flag
Assassin's Creed Czarna Bandera
Assassin's Creed Pojednanie
Assassin's Creed Renesans
Autobiografia na czterech łapach
Baśniarz
Bez odwrotu
Blog modelki ( ?)
Buba sezon ogórkowy
Century - seria
Chłopiec z Wadowic
Córka dymu i kości
Cuda Natury
Czerwona pijawka
Czy Androidy marzą o elektrycznych owcach
Dallas 63'
Dary anioła
Dary Anioła
Dni krwi i światła gwiazd
Drugi
Drużyna
Drużyna Pierścienia
Dwie Wieże
Dziennik cwaniaczka
Dzienniki gwiazdowe
Dziewczynka w zielonym sweterku
Elena. burzliwe lato
Elena. wygrać z losem
Gryziszczęka
Hobbit niezwykła podróż  (film?)
HP Lovecraft  (książki  tego autora)
I nie było już nikogo
Idealna rodzina - Pam Lewis
Impreza u Ralpha
Inna
Istoty chaosu
Jula (?)
Kapryśna piątkowa sobota
Koalicja szpiegów
Kochany Jim
Kosmita
Kosogłos
Koszmarny Karolek i wizyta królowej
Koszmarny Karolek i wszy
Krzyżacy 
Lassie wróć
Love, Rosie (film)
Lśnienie
Metro 2034
Miasto popiołów
Miłość pod psią gwiazdą
Morderstwo w Orient Ekspressie
Mój kot
Mój pies
Musisz to komuś powiedzieć 
Narnia
Nie przejdziemy do historii
Niebieskie nitki
Ocalić Julię
Odessa i tajemnica Skrybopolis
Ogniem i mieczem
Opowieść wigilijna
Orki. Powrót Orków
Ostatnia Piosenka
Ostatnie życzenie
Pan Mercedes
Pejzaż sentymentalny
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Pięć minut
Piękne Istoty
Piękne istoty 
Pod napięciem
Powrót Króla
Pozwól mi odejść
Pretty Little Liars (film?)
Przejście
Przygody Shelocka Holmesa
Przygody trzech detektywów
Przyjdź i mnie zabij
Robinson Cruzoe
seria o Percy'm Jackson'nie
Stowarzyszenie umarłych poetów
Szeptem - seria
Szukając Alaski
Ścieżka zagłady - Dart Bane
Śmierć na Nilu
To nie książka
To żyje w nas
Trup w mojej szafie
Trzynasty miesiąc poziomkowy
Upiór w muzeum
Upiór w szkole
W pierścieniu ognia
Wróć, jeśli pamiętasz
Wszechświaty
Wszechświaty pamięć
Wszystko, tylko nie mięta
Wybrani
Zabójcza chmura
Zapałka na zakręcie
Złodziejka książek
Zmierzch
Zmierzch - saga
Zniszcz ten dziennik
Zostań, jeśli kochasz / If I Stay  
Zrób sam
Zwiadowcy
Życie Pi
4. Czy lubisz czytać książki?
63% uczniów zadeklarowało, że lubi czytać i czyta w wolnym czasie, 19% czyta tylko lektury, a 9% nie lubi czytać; 9% podało swoje wyjaśnienia -  3 uczniów „kocha i czyta kiedy tylko może”, po 1odpowiedzi:  „rzadko”, „kiedy mi się nudzi”, „tyko kiedy pani nauczycielka każe”, „czasami wieczorem”, „czytam lektury i książki, które wydają mi się ciekawe”.
5. Jaką książkę zaproponowałbyś jako lekturę szkolną, dla Twoich kolegów i koleżanek?
Ranking tytułów proponowanych jako lektury:
   1. Gwiazd naszych wina  (8 uczniów wybrało)
   2.  Harry Potter (6)
   3.  Igrzyska śmierci (5)
   4.  Zielone kasztany  (3),  Przygody trzech detektywów  (3)
   5. Hobbit (2), Wybrani (2),  Drużyna Pierścienia (2),  Quo Vadis  (2)
 
Pozostałe tytuły – po 1 wyborze   (podano w układzie alfabetycznym)
Assassin's Creed Renesans
Autobiografia na czterech łapach
Blog modelki
Cherub
Czerwony koń
Czy androidy marzą o elektrycznych owcach
Dane wrażliwe
Dary anioła
Dom tajemnic
Dziewczynka w zielonym sweterku
Eragon
Felix Net i Nika
Forrest Gump
Hot dogi
Jesienna miłość
Kosmita
Koszmar Strycharza
Koszmarny karolek
Love, Rosie
Lśnienie
Łowca z mroku  Darth Maul
Morderstwo w Orient Ekspressie
Ocalić Julię
Pamiętni narkomanki
Pan Tadeusz
Piękne istoty
Pozwól mi odejść
Przez dziurkę od klucza
Przygody Scherlocka Holmesa
Stowarzyszenie umarłych poetów
Trup w mojej szafie
Wróć jeśli pamiętasz
Zapałka na zakręcie
Zniszcz ten dziennik
Zwiadowcy
Życie Pi
6. W jakim konkursie organizowanym przez nas wziąłbyś chętnie udział?
34% uczniów wybrało konkurs  „literackim z wiadomości na temat danej książki i jej bohaterów”, 32%  – plastyczny, 12% - przyrodniczy, 7% - literackim z wiadomości  o danym autorze, 7%  - historycznym; 
22%  - nie wzięłoby w żadnym  konkursie zorganizowanym przez bibliotekę;
11%  - w  kategorii „inne” zadeklarowano   udział w następujących konkursach: 
sportowym (4),  recytatorskim, fotograficznym, informatycznym, fizycznym, angielskim, chemicznym, matematycznym.
7. Czy oglądasz wystawy, gazetki prezentowane w bibliotece i przed biblioteką?
27%  ogląda wystawy, gazetki  przed biblioteką i wewnątrz,
34% czasami,  10% nie interesuje się nimi.
 
8. Czy odpowiada ci forma informowania o nowościach książkowych, ciekawostkach i tym co dzieje się w bibliotece za pomocą portalu społecznościowego Fan Page „Czytaj z Jedynką –ZSO nr 1 Ryki” ?
62%  uczniom odpowiada forma informowania o nowościach, czytelnictwie i bibliotece  poprzez Fan Page „Czytaj z Jedynką – ZSO nr 1 Ryki”, 
11% - nie chce takiej informacji, 23%  - nie zna tego Fan Page, a 4% nie ma profilu na Facebooku
9. Czy korzystasz z innych bibliotek?
73% uczniów korzysta również  z innych bibliotek,
24%  - nie korzysta,  2%  - tylko  z innych
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego