Wydarzenia 2016/2017 - SP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2016/2017

Gimnazjum
SZKOLNY POLIGLOTA
Dnia 02 czerwca 2017 odbył się po raz kolejny w naszym gimnazjum szkolny konkurs miedzyprzedmiotowy „Szkolny Poliglota”.
Celem tego konkursu było wspieranie rozwoju kompetencji językowych uczniów równolegle z języka niemieckiego i języka angielskiego. Cieszymy się niezmiernie, że mamy tak utalentowaną młodzież, która jest pozytywnie zmotywowana do podejmowania pracy samokształceniowej w zakresie kształtowania umiejętności lingwistycznych i komunikacyjnych.
W tym roku najlepszymi uczniami okazali się:
I miejsce: Jakub Miłosz kl.IIcg
II miejsce: Aleksandra Dąbrowska, Jakub Sałek kl. IIcg
Uczniów do konkursu przygotowywały Panie :
A. Janiszek /j. niemiecki, M. Stępniak /j. angielski/
Dzień Dobrych Uczynków
,,Zrób piękny, dobry uczynek w środku maja - jednego z najpiękniejszych miesięcy w Polsce! 
 Pomyśl z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającej Cię przyrodzie i zrób to, co będzie dla nich gestem zrozumienia i przyjaźni. Co roku 19 dzień maja jest świętem społecznych, bezinteresownych działań”
- tymi słowami uczniowie klasy II A gimnazjum Kacper Jakubik i Mateusz Maciak 
zachęcali społeczność szkolną by patrzeć bardziej na innych niż na siebie. 
Podpowiadali również, jak w prosty sposób świętować Dzień Dobrych Uczynków 2017r:
Uśmiechaj się do innych,
Wyręcz kogoś z domowników,
Powiedz komplement,
Nakarm potrzebujących,
Pomóż zwierzakom.
Dzień Ziemi 2017 – BIORÓŻNORODNOŚĆ
„Edukacja środowiskowa –
pierwsza w planie,
na cóż bowiem zda się liczenie, czytanie,
gdy życia na Ziemi nie stanie?”
I. Oksińska
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi
Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. Dzień Ziemi 2017 związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem - ochroną różnorodności biologicznej. 
Uczniowie gimnazjum przygotowali gazetkę ścienną na temat bioróżnorodności oraz plakaty związane tematycznie z różnymi strefami krajobrazowymi na Ziemi.
Do obchodów święta włączyła się biblioteka szkolna, przygotowując wystawę książek popularnonaukowych oraz cytatów z literatury propagującej zagadnienie bioróżnorodności.
W trakcie obchodów Dnia Ziemi odbył się test podsumowujący konkurs matematyczno – przyrodniczy 
„Liczby ukryte w przyrodzie”.
Laureatami konkursu zostali:
Olga Gągała (IIB), Kowalska Julia (III C), Król Zuzanna (III C) i Wójcicka Patrycja (III C).
Gratulujemy zwycięzcom!
D. Krzemińska, K. Tarka, A. Żaczek

Wycieczka szkolna klas II gimnazjum do Oczyszczalni Ścieków

29 marca uczniowie klas drugich gimnazjum odbyli pieszą wycieczkę 
do Oczyszczalni Ścieków FREGATA należącej do PGKiM Ryki. 
 To pierwsza w Polsce i jedna z czterech w Europie oczyszczalnia ścieków o wysokiej efektywności oczyszczania. Wyróżnia ją przede wszystkim sposób oczyszczania ścieków. 
Dzięki innowacyjnej, zrównoważonej i efektywnej technologii skrócony jest czas potrzebny do oczyszczania ścieków. W efekcie to niższe nakłady inwestycyjne i niższe koszty eksploatacji. 
Wszystkie szczegółowe informacje zostały przez pracowników oczyszczalni wyjaśnione w sposób bardzo dla nas przystępny. Za co bardzo dziękujemy.
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody i wycieczka do oczyszczalni to uzupełnienie naszego szkolnego święta.
Uczniowie poprzez plakaty, foldery i gazetki uświadamiali, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. 
Zamieścili informację o zasobach wody na świecie, rodzajach wody, właściwościach fizycznych, chemicznych, rodzajach zanieczyszczeń i znaczeniu dla życia organizmów.
Katarzyna Tarka
W siedzibie MGCK w Rykach 21 marca 2017r. odbył się Turniej Powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 
Przebudzeni do życia dla uczniów gimnazjum.
W konkursie brały udział uczennice naszej szkoły - Magdalena Walasek z kl. I A gim. oraz Julia Markiewicz z kl. III B gim. 
Organizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, który reprezentowała p. Anna Kistelska, instruktor ds. literatury i recytacji WOK w Lublinie. 
Laureatką konkursu została Julia Markiewicz, która zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, 
wyróżnienie otrzymała Magdalena Walasek.
Bądź zawsze szczęśliwa,
Złym losom nieznana,
Uprzejma, czuła, tkliwa,
Przez wszystkich kochana.
8 marca 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet
Wystawa książek, gdzie motywem przewodnim była dziewczyna na okładce 
 - ze zbioru biblioteki szkolnej - zachęcała do wypożyczenia literatury. 
Gazetki szkolne tematycznie nawiązywały do święta, prezentując informacje o historii, zwyczajach i znanych kobietach z Polski i ze świata.
W tym dniu na korytarzach rozbrzmiewała muzyka. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej ze sławnymi kobietami. 
Panowie, oprócz życzeń dla dziewcząt umieszczonych na tablicy ogłoszeń, 
wręczali kwiaty i drobne podarunki.
Samorząd Uczniowski

Dzień Dzikiej Przyrody
Dnia 3 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Dzikiej Przyrody 
dla uczniów klas 2a, 3d i 3c szkoły podstawowej.
Uczennice klasy II C gimnazjum Maja Krauze i Dominika Łukasiak przygotowały i przedstawiły informacje na temat tego święta, które jest okazją do uczczenia pięknych i różnorodnych form dzikiej fauny i flory. 
Uczniom zaprezentowano książki z biblioteki szkolnej promujące dziką przyrodę. 
Wystawa zorganizowana pod hasłem: 
,,Jeśli będziesz żyć w zgodzie z naturą, nigdy nie będziesz ubogi”,
 zorganizowana na korytarzu zachęcała do skorzystania z licznych zasobów biblioteki szkolnej.
Kolejnym etapem spotkania była prezentacja multimedialna. 
Gimnazjalistki zaprezentowały ilustracje zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Omówiły cechy charakterystyczne, przedstawiły ciekawostki o okazach oraz odtworzyły odgłosy dzikich zwierząt. Akcja miała na celu zwiększenie świadomości nt. konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie – szczególnie nielegalnemu pozyskiwaniu i przemytowi zwierząt i roślin.
       Katarzyna Tarka, Anna Żaczek
TŁUSTY WTOREK
CZYLI DZIEŃ NALEŚNIKA W WIELKIEJ BRYTANII
Odpowiednikiem Tłustego Czwartku w Polsce jest Dzień Naleśnika w Anglii, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. 
Tradycyjnie w tym dniu organizowane są "biegi z patelniami". Zwyczaj ten zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Była ona tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do Kościoła. Obawiając się spóźnienia do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z chusteczką na głowie do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. 
Do dziś odbywa się wyścig na trasie z rynku do kościoła a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy. 
Która pierwsza dobiegnie do kościoła i poczęstuje dzwonnika naleśnikiem - ta wygrywa i dostaje od niego buziaka.
Od wielu lat w naszej szkole odbywa się kiermasz promujący tą brytyjską tradycję. 
Tak też było w tym roku 28 lutego 2017r. Uczniowie mogli nie tylko poszerzyć wiedzę o kulturze i zwyczajach angielskich ale również delektować się przepysznymi naleśnikami przygotowanymi przez rodziców, którzy każdego roku chętnie angażują się w inicjatywy szkolne.
Opracowanie: Monika Stępniak
Światowy Dzień Kota
Dnia 17 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Kota dla uczniów klas 1a i 3a szkoły podstawowej.
Uczennice klasy IIIc gimnazjum Agnieszka Jurzysta i Julia Kowalska przygotowały prezentację multimedialną i plakaty na temat kotów. 
Koty są niezwykle pięknymi zwierzętami, bez względu na rasę. Uroda i zwinność ruchów, proporcjonalność budowy ciała, zaskakująca mimika, ciekawe spojrzenia, pewna tajemniczość sposobu bycia - wszystko to sprawia, że kot jest interesującym towarzyszem człowieka. 
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania informacji na temat anatomii i filozofii kotów, występujących ras, powszechnych zachowań i komunikacji między kotami. 
Szczególną uwagę zwrócono na ochronę kotów, gdyż nastawienie człowieka do zwierząt jest miarą jego człowieczeństwa. 
Wykonano gazetkę poświęconą kotom. Na zakończenie chętni młodzi właściciele kotów otrzymali kolorowanki na których uwiecznili swoich pupili.
Katarzyna Tarka
Zabawa karnawałowa z ZSO nr1 w Rykach
Dnia 14 lutego 2017 roku odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej 
 i 16 lutego 2017 dla uczniów gimnazjum. Uczniom młodszych klas w zabawie pomagały instruktorki tańca z Ogólnopolskiej Szkółki Tańca. 
Młodzi tancerze mieli możliwość brać udział w nauce różnego rodzaju tańców, uczyć się zgodnego współdziałania z rówieśnikami i przestrzegać ustalonych reguł.

16 lutego już od godziny 17 00 w sali gimnastycznej zaczęli gromadzić się uczestnicy dyskoteki dla klas gimnazjalnych. Po niedługim czasie parkiet był pełen tańczących par. Wszyscy obecni bawili się wspaniale przy różnorodnej muzyce. Najbardziej popularną piosenką a zarazem najczęściej odtwarzaną były „Czarne oczy”. Każda klasa wytypowała ulubione przez siebie kawałki muzyczne, które oczywiście zostały dla niej zagrane. Dyskoteka przebiegała w bardzo miłej atmosferze, uczestnicy bawili się kulturalnie. Za prośbą jednego z uczniów wszyscy obecni zaśpiewali „Sto lat” obchodzącej tego dnia urodziny koleżance. Zgodnie ze stwierdzeniem „wszystko co dobre szybko się kończy” czas zabawy upłynął niespostrzeżenie. Kiedy skończyła się ostatnia piosenka, z żalem i smutkiem uczniowie opuszczali salę gimnastyczną - jutro przecież jest normalny dzień pracy.
Jędrys Aneta klasa IIIb gimnazjum.
 miłość tryska, szczęście kipi, nikt nie robi kwaśnej minki w końcu to są walentynki
Dnia 14 lutego 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki, czyli święto zakochanych. 
To okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami lub wysyłanie listów, kartek walentynkowych zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). 
Od samego rana wszyscy byli podekscytowani i wszystkim się udzieliła atmosfera walentynek. 
Dekoracje i gazetki klasowe w pełni oddały romantyczny podniosły nastrój, zawierały również informację związaną z historią święta, zwyczajami panującymi w tym dniu w Polsce jak również w innych krajach.  Oczywiście najbardziej oczekiwanym momentem tego dnia była poczta Walentynowa, która od kilku dni zbierała kartki walentynkowe. W końcu chodzi o to, żeby sprawić przyjemność bliskiej osobie i to czasem własnoręcznie wykonane serduszko lub ozdobiona kartka mogła dotrzeć do kogoś kogo lubimy, szanujemy i darzymy sympatią. 
Wszystkim obdarowanym gratulujemy !!!
Osoby odpowiedzialne za Walentynki szkolne: 
Dominika Kmieciak, Julia Bichta, Łukasz Zduniak, Przemek Walaszek.
Konkursu na najładniejsza dekorację Bożonarodzeniową
W ramach przygotowań świątecznych wszystkie klasy gimnazjalne przystąpiły do konkursu na najładniejszą dekorację. 
Uczniowie mieli wykonać gazetkę świąteczną lub udekorować choinkę. To święto rodzinne, święto Bożej miłości, święto braterstwa, pojednania i dobroci względem drugiego człowieka.
Jury w składzie p. Dyrektor Ewa Stonio, p. Hanna Cieślik i uczniowie Łukasz Zduniak i Paulina Wesołek biorąc pod uwagę ogólne wrażenie, pomysłowość wykonania, wkład pracy, innowację wyłoniło zwycięzców:
Najładniejsza gazetka klasowa została wykonana przez klasę II B.
Najładniej udekorowane drzewko świąteczne zaprezentowały klasa I C i klasa I B.
Gratulujemy.
V konkurs kolęd i pastorałek
13.01.2017roku odbył się konkurs kolęd i pastorałek skierowany do uczniów gimnazjum. Chętne klasy miały za zadanie w dowolny sposób zaprezentować kolędę.
Cel konkursu :
-wspieranie wokalne uczniów i umożliwienie im prezentacji wokalnych,
-propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży,
-popularyzacja kolęd polskich,
-rozwijanie talentów estradowych,
-kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.
W konkursie oceniano:
-ogólny wyraz artystyczny,
-oryginalność wykonawczą,
-zaangażowanie i aktywność uczniów.
Zaprezentowano :
- kl. I B - ,,Dzisiaj w Betlejem’’
- kl. II A - ,,Jedna z pierwszych gwiazd’’
- kl. II B - ,, Cicha noc”
- kl. III A -,, Wigilijna pastorałka”
- kl. III B - ,,Przybieżeli do Betlejem”
- kl. III C - ,, Skrzypi wóz wielki wóz” -zwycięzca konkursu
Konkurs EKO-PRZYJACIEL
Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Rykach. W kategorii wiekowej gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych było samodzielnie wykonać prace fotograficzną związaną z perełką ekologiczną. 
Celem projektu było: zachęcanie do samodzielnego podnoszenia wiedzy na temat gatunków występujących w najbliższym otoczeniu, nabywanie umiejętności fotografowania, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych w zakresie ochrony przyrody oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.
Nagrodzone zdjęcia wykonali uczniowie:
Julia Litwinek kl. II C
Izabela Nalimow kl. II C
Julia Kowalska kl. III C
Zuzanna Król kl. III C
Błażej Galiński kl. III C
Agnieszka Jurzysta kl. III C

III miejsce w tej kategorii zajęła Julia Litwinek kl. II C
1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS
Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS 01.12. 2016r zorganizowana została prelekcja poświęcona tematyce HIV/AIDS dla uczniów trzecich klas gimnazjum.
Głównym celem zorganizowanego spotkania było:
- uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z AIDS,
- wskazanie dróg zakażenia,
- sposoby zapobiegania HIV/AIDS.
Uczniowie zostali zapoznani z najnowszymi danymi epidemiologicznymi w kraju i zagranicą, poznali drogi zakażenia i sposoby funkcjonowania w środowisku bezpiecznym dla każdego.
Podczas oglądania filmu edukacyjno-profilaktyczny o tematyce HIV/AIDS mieli szansę poznać postawy sprzyjające zdrowiu. Życie każdego człowieka jest zbyt cenne, wartościowe by je narażać przez podejmowanie nieprzemyślane, ryzykownych zachowań.
Młodzież wykonała plakaty i gazetkę ścienną poświęconą profilaktyce HIV/AIDS.
                               Katarzyna Tarka
Dnia 18 listopada 2016 r. w naszej szkole z inicjatywy p .Anety Jeżewskiej i p. Katarzyny Tarki odbyło się spotkanie uczniów klas drugich gimnazjum na temat szkodliwości palenia papierosów . Obchodziliśmy 6 rocznicę wprowadzenia zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych. 
Uczniowie przygotowali informacje w postaci plakatów, prezentacji i pogadanek na temat papierosów i ich szkodliwego działania na organizm człowieka. 
Bardzo dokładnie poznaliśmy skład papierosów, skutki i choroby związane z paleniem czynnym i biernym.
 Zwróciliśmy również uwagę na ekonomiczne i socjalne skutki palenia. 
Zależało nam przede wszystkim na tym, aby przekonać młodych palaczy, że zerwanie z nałogiem jest możliwe i realne.
Uczennica kl. IIC gimn. Maja Krauze
16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Obchody Dnia Tolerancji w naszej szkole mają na celu uwrażliwić wszystkich uczniów na wszelkie przejawy niewłaściwego zachowania względem innych. 
"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i religii. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny”. 
 Uczniowie w krótkim wystąpieniu zwrócili uwagę na właściwe zachowania, tolerancyjne postawy. 
Klasy najmłodsze wysłuchały bajki terapeutycznej z zakresu tolerancji i akceptacji drugiego człowieka pt: ,,Kłapouszek”, 
a następnie same opowiadały o uczuciach osoby nietolerowanej przez kolegów i koleżanki. 
W klasach starszych uczniowie zaprezentowali co to jest tolerancja i co znaczy tolerowanie drugiego człowieka.
Katarzyna Tarka
Konkurs fotograficzny Kolory jesieni
Adresatami konkursu byli uczniowie klas III gimnazjum. Mieli zaprezentować różnorodną kolorystykę jesieni uchwyconą obiektywem aparatu.
 Uczniowie promowali piękno naszego powiatu, swoich małych Ojczyzn.
 Zdjęcia przedstawiały wszystkie odcienie jesieni. Zaczynając od żółtoczerwonych liści, jesiennych roślin zielnych i kończąc na fioletowych soczystych winogronach.
 Bardzo dokładnie przedstawiono piękno przyrody.
Nagrodzone zdjęcia:
"Jesień w parku ” - Julia Wardal kl. III D
,,Dolna perspektywa”  - Marcin Jędrzejewski III C
,,Cudotwórcza jesień ”  - Konrad Lubański III A
,,Mój las jesienią”  - Piotr Kowalczyk kl.III B

Dnia 24 listopada 2016 odbył się 
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poezji angielskiej w Kłoczewie
Uczniowie z naszej szkoły chętnie podjęli się tego trudnego zadania 
a ich umiejętności językowe zachwyciły nie tylko rówieśników ale również jury.
Oto nasi najwspanialsi:
I miejsce Marcin Jędrzejewski III gim
nauczyciel przygotowujący p. M. Stępniak
III miejsce Maja Krauze II gim
nauczyciel przygotowujący p. M. Stępniak
III miejsce Konrad Lubański III gim
nauczyciel przygotowujący p. M. Pośpiech
Ogólnopolska olimpiada przedmiotowa z biologii.
09.11.2016r odbyła się w naszej szkole olimpiada z biologii - sesja jesienna. 
Celem olimpiady jest wzrost świadomości ekologicznej uczniów, rozbudzanie kontaktu z przyrodą 
i wpajanie związku między człowiekiem a środowiskiem. 
Uczniowie zmierzyli się z zadaniami o treści ekologicznej. 
Zadania zawierały treści z podstawy programowej do gimnazjum jak również wykraczały poza nią. 
Chętni uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą z tego tematu.
Wyniki ogólnopolskiej olimpiady z biologii:
14 miejsce w Polsce Katarzyna Szymańska kl. III A
15 miejsce uzyskały uczennice Dominika Kmieciak kl. III B i Julia Grabek kl. III A.  Gratulujemy!!!!

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Dnia 04.10.2016r. odbyło się spotkanie z lekarzami weterynarii dla uczniów klas IA i IC gim. z okazji Światowego Dnia Zwierząt. 
Pan Paweł Stachurski i Kamil Kula z gabinetu weterynaryjnego Cztery łapy w interesujący sposób opowiedzieli nam o zwierzętach i ich problemach. Poruszono tematy takie jak: los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, warunki bytowe, sterylizacja bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.
Obchody mają na celu uwrażliwienie ludzi na los zwierząt i podkreślenie, że są to również istoty żywe.
Katarzyna Tarka
JESIENNE BARWY TRAW
Dnia 20.09.2016r. odbyły się zajęcia integracyjne dla uczniów klas I gim. w Centrum ogrodniczym Daglezja.
Uczniowie mieli możliwość integracji międzyklasowej w bajkowej scenerii ogrodu pokazowego. 
Wszyscy podziwialiśmy uroki sosen, świerków i jodeł. Urzekło nas ich piękno charakteryzujące się różnorodnością form, szeroką paletą barw i subtelną budową igieł. 
Zainteresowaliśmy się również trawami ozdobnymi i innymi roślinami zielnymi, gdyż odbywał się naturalny festiwal Jesienne Barwy Traw. Właścicielka ogrodu pani Małgorzata Maj z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała nam o trawach ozdobnych i przedstawiła jedną z największych na świecie kolekcji miskanta chińskiego zdradzając ciekawostki dotyczące miskantów.
            Katarzyna Tarka, Danuta Krzemińska, Aneta Jeżewska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego