Wydarzenia 2016/2017 - SP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2016/2017

Szkolne koło "CARITAS"
                     UMOWA O PRACĘ

    Zatrudniony chętny do:
  •  Dźwigania krzyża codziennego, niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują,
  •  Walki z samym sobą w stawaniu się świętym i bardziej doskonałym, dawania uśmiechu tym, którym go brakuje.

    Zapewniam:
  •  Ręce, na których będą odciski od pracy,
  •  Kolana bolące, których nie wolno wyprostować,
  •  Zapłatę w Królestwie Niebieskim.

  Pracodawca:                                  Pracobiorca:
      Jezus

 
 
„Hej koleżanko! Hej kolego! Zrób dla innych coś dobrego!”
„Pamiętaj, że kiedy potrzebujesz pomocnej dłoni – jest ona na końcu twojego ramienia. Gdy jesteś starszy, pamiętaj, że masz drugą dłoń: pierwsza jest po to aby pomagać sobie, druga, żeby pomagać innym.” – Audrey Hepburn
Człowiek w swej naturze nastawiony jest na humanitaryzm, czyli na czynienie dobra. W naszej szkole tzn. w Zespole szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach ludzi dobrej woli nie brakuje, dlatego chętnie i z wielkim zaangażowaniem włączamy się w akcje charytatywne. Co u nas w tym roku?
Pomaganie innym nie jest niczym dziwnym
My innym pomagamy i się nie wahamy.
Kto się wstydzi pomagać,
Nie powinien z nami gadać.
My się pomagać nie wstydzimy
I na akcje wciąż chodzimy.
Przecież to nic trudnego
Wspomóc potrzebującego.
Mały uśmiech, pomocna dłoń.
I niesiesz radość doń.
Już 20 listopada rusza „Wielka uliczna zbiórka darów”
Od godziny 10.00 – 15.00
– będziemy w marketach BIEDRONKA i INTER MARCHE (ul. Lubelska) po drodze tym, którzy będą w trasie
– będziemy w ZSO nr 1 (ul. Słowackiego 2) i w kinie Renesans
UCZESTNICY AKCJI
– władze miasta, Pan Burmistrz i z-ca Burmistrza
– Miejsko-Gminne Centrum Kultury z Panią Dyrektor
– rodzice
– nauczyciele, rzecz jasna z Dyrektorem na czele
– no i oczywiście my uczniowie ZSO nr 1 – będzie nas cała setka.
Nasi Przyjaciele, którzy wspierają akcje to Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowa Komenda Policji, no nie zapominamy o modlitwie tu na straży jest nasz Czcigodny ks. Proboszcz.
Czy Ty duży, czy Ty mały,
My na Ciebie dziś czekamy,
Aby drugim pomoc nieść
Gdy pomagasz jesteś gość!
Oddać innym to jest coś
I szczęśliwy jest już ktoś.
Anna Piskorska
„Bądźcie świadkami miłosierdzia!”
 XVI Dzień Papieski w ryckiej parafii

W nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia Dzień Papieski musiał przebiegać w duchu szczególnej solidarności z potrzebującymi. Obchody zrealizowano w trojakim wymiarze: duchowym, charytatywnym i artystycznym.
Po pierwsze, modlono się. Na polecenie ks. kanonika Krzysztofa Czyrki, proboszcza parafii w Rykach, przed każdą Mszą św. odmawiano publicznie litanię do św. Jana Pawła II, jako tego, który poprzedził wierzących w drodze do wieczności i ma moc wstawiać się do Boga w licznych ludzkich potrzebach.
Po drugie, kwestowano na cele charytatywne. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy ZSO nr 1 w Rykach przez całą niedzielę i kilka poprzedzających dni zbierali pieniądze na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, fundującej stypendia uzdolnionej młodzieży. Zbiórka organizowana była przy kościele parafialnym i koło kina, a wcześniej na ryckim targowisku i na terenie lokalnych szkół. Nie była to jedyna akcja pomocowa tej jesieni.
1 października 50 młodych wolontariuszy z Caritasu wraz ze szkolnym opiekunem koła i nauczycielami: Teresą Pawelec, Anetą Jeżewską, Ewą Kępką i Małgorzatą Filipek zorganizowało zbiórkę artykułów spożywczych na rzecz niezamożnych uczniów szkoły. Akcję przeprowadzono w obu ryckich Biedronkach i w Intermarche. 398 kg różnego rodzaju produktów rozdzielono potem pomiędzy 20 najbardziej potrzebujące rodziny.
Po trzecie, koncertowano. 9 października, w kinie Renesans został zorganizowany koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Patronat nad wydarzeniem objęli: ks. kanonik Krzysztof Czyrka, dziekan dekanatu ryckiego; Stanisław Jagiełło, starosta powiatu ryckiego oraz Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Patronat medialny objął tygodnik „Twój Głos”. W niedzielne popołudnie w kinie licznie zgromadziła się publiczność, która miała też możliwość śledzić rywalizację wokalistów i zespołów. Koncert połączono bowiem z Dekanalno- Powiatowym Festiwalem Piosenki Religijnej. Jury w składzie: Grzegorz Pośpiech, Donata Jurzysta - Łukasiak i Anna Wojdat, wyłoniło zwycięzców. W kategorii wiekowej „edukacja wczesnoszkolna” triumfowali: 1.Jagoda Jóźwik – ZSO nr 2, 2.Maja Kania - Zespół Placówek Oświatowych w Moszczance, 3.Aleksandra Cygan – ZSO nr 1. W kategorii wiekowej „ szkoła podstawowa kl. IV-VI” laureatami zostali: 1.Maria Markiewicz – ZSO nr 1, 2.Wiktoria Zalech i Alicja Celej - Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Kłoczewie, 3.Tomasz Micka - Publiczna Szkoła Podstawowa Białki Dolne.W kategorii „ gimnazjum” uhonorowani zostali: 1.Jakub Piątek – ZSO nr 2, 2.Natalia Falenta - Stowarzyszenie Niebieskie Owieczki, 3.Julia Markiewicz – ZSO nr 1. W kategorii zespołów nagrodzono: 1.Zespół wokalny „Echo” – ZSO nr 1, 2.Scholę Niebieskie Owieczki, 3.Zespół wokalny – ZSO nr 2. Wszystkie konkursowe prezentacje, również te nie wyróżnione przez jury, zyskały sympatię publiki.
Podczas wydarzenia padło wiele ciepłych słów o polskim papieżu, najczęściej w kontekście promowanego przez niego miłosierdzia, zarówno jako przymiotu Boga, jak i postawy człowieka wobec bliźniego. Młodzi wolontariusze Caritasu dziękowali ofiarodawcom akcji charytatywnych za hojność i prawdziwą „wyobraźnię miłosierdzia”.
Dziękujemy wszystkim wymienionym powyżej patronom koncertu i jego współorganizatorom, zwłaszcza Ks. Proboszczowi i Panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród; Pani Bogumile Porowskiej dyrektor MGCK i jej współpracownikom , członkom jury oraz Pani Joannie Zakrzewskiej za przeprowadzenie prób, a Panu Kamilowi Polakowi za zapewnienie nagłośnienia.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim występującym tego dnia na scenie oraz tym, którzy tak profesjonalnie przygotowali ich do występów. Firmie MOSAIC STUDIO Robert Kępka dziękujemy za wydrukowanie dyplomów i podziękowań oraz dyrektorowi naszej szkoły Tomaszowi Banemu, który zawsze z wielkim zaangażowaniem popiera i wspiera nasze działanie. Słowa uznania należą się też debiutującym w roli konferansjerów podczas koncertu – Karolinie Zając i Konradowi Lubańskiemu, a także wszystkim młodym i dorosłym wolontariuszom.

Anna Piskorska, opiekun Szkolnego Koła Caritas przy ZSO nr 1 w Rykach
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego