Wydarzenia 2016/2017 - ZSO nr 1 w Rykach

Szkolne koło "CARITAS"

„Bądźcie świadkami miłosierdzia!”
 XVI Dzień Papieski w ryckiej parafii

W nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia Dzień Papieski musiał przebiegać w duchu szczególnej solidarności z potrzebującymi. Obchody zrealizowano w trojakim wymiarze: duchowym, charytatywnym i artystycznym.
Po pierwsze, modlono się. Na polecenie ks. kanonika Krzysztofa Czyrki, proboszcza parafii w Rykach, przed każdą Mszą św. odmawiano publicznie litanię do św. Jana Pawła II, jako tego, który poprzedził wierzących w drodze do wieczności i ma moc wstawiać się do Boga w licznych ludzkich potrzebach.
Po drugie, kwestowano na cele charytatywne. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy ZSO nr 1 w Rykach przez całą niedzielę i kilka poprzedzających dni zbierali pieniądze na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, fundującej stypendia uzdolnionej młodzieży. Zbiórka organizowana była przy kościele parafialnym i koło kina, a wcześniej na ryckim targowisku i na terenie lokalnych szkół. Nie była to jedyna akcja pomocowa tej jesieni.
1 października 50 młodych wolontariuszy z Caritasu wraz ze szkolnym opiekunem koła i nauczycielami: Teresą Pawelec, Anetą Jeżewską, Ewą Kępką i Małgorzatą Filipek zorganizowało zbiórkę artykułów spożywczych na rzecz niezamożnych uczniów szkoły. Akcję przeprowadzono w obu ryckich Biedronkach i w Intermarche. 398 kg różnego rodzaju produktów rozdzielono potem pomiędzy 20 najbardziej potrzebujące rodziny.
Po trzecie, koncertowano. 9 października, w kinie Renesans został zorganizowany koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Patronat nad wydarzeniem objęli: ks. kanonik Krzysztof Czyrka, dziekan dekanatu ryckiego; Stanisław Jagiełło, starosta powiatu ryckiego oraz Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Patronat medialny objął tygodnik „Twój Głos”. W niedzielne popołudnie w kinie licznie zgromadziła się publiczność, która miała też możliwość śledzić rywalizację wokalistów i zespołów. Koncert połączono bowiem z Dekanalno- Powiatowym Festiwalem Piosenki Religijnej. Jury w składzie: Grzegorz Pośpiech, Donata Jurzysta - Łukasiak i Anna Wojdat, wyłoniło zwycięzców. W kategorii wiekowej „edukacja wczesnoszkolna” triumfowali: 1.Jagoda Jóźwik – ZSO nr 2, 2.Maja Kania - Zespół Placówek Oświatowych w Moszczance, 3.Aleksandra Cygan – ZSO nr 1. W kategorii wiekowej „ szkoła podstawowa kl. IV-VI” laureatami zostali: 1.Maria Markiewicz – ZSO nr 1, 2.Wiktoria Zalech i Alicja Celej - Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Kłoczewie, 3.Tomasz Micka - Publiczna Szkoła Podstawowa Białki Dolne.W kategorii „ gimnazjum” uhonorowani zostali: 1.Jakub Piątek – ZSO nr 2, 2.Natalia Falenta - Stowarzyszenie Niebieskie Owieczki, 3.Julia Markiewicz – ZSO nr 1. W kategorii zespołów nagrodzono: 1.Zespół wokalny „Echo” – ZSO nr 1, 2.Scholę Niebieskie Owieczki, 3.Zespół wokalny – ZSO nr 2. Wszystkie konkursowe prezentacje, również te nie wyróżnione przez jury, zyskały sympatię publiki.
Podczas wydarzenia padło wiele ciepłych słów o polskim papieżu, najczęściej w kontekście promowanego przez niego miłosierdzia, zarówno jako przymiotu Boga, jak i postawy człowieka wobec bliźniego. Młodzi wolontariusze Caritasu dziękowali ofiarodawcom akcji charytatywnych za hojność i prawdziwą „wyobraźnię miłosierdzia”.
Dziękujemy wszystkim wymienionym powyżej patronom koncertu i jego współorganizatorom, zwłaszcza Ks. Proboszczowi i Panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród; Pani Bogumile Porowskiej dyrektor MGCK i jej współpracownikom , członkom jury oraz Pani Joannie Zakrzewskiej za przeprowadzenie prób, a Panu Kamilowi Polakowi za zapewnienie nagłośnienia.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim występującym tego dnia na scenie oraz tym, którzy tak profesjonalnie przygotowali ich do występów. Firmie MOSAIC STUDIO Robert Kępka dziękujemy za wydrukowanie dyplomów i podziękowań oraz dyrektorowi naszej szkoły Tomaszowi Banemu, który zawsze z wielkim zaangażowaniem popiera i wspiera nasze działanie. Słowa uznania należą się też debiutującym w roli konferansjerów podczas koncertu – Karolinie Zając i Konradowi Lubańskiemu, a także wszystkim młodym i dorosłym wolontariuszom.

Anna Piskorska, opiekun Szkolnego Koła Caritas przy ZSO nr 1 w Rykach