Wydarzenia 2016/2017 - ZSO nr 1 w Rykach

Wydarzenia 2016/2017

Szkoła podstawowa
13. ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia
Akcja organizowana jest przez organizację OTOP.
W naszej szkole wzięli w niej udział członkowie Klubu Naszej Ziemi.
W Zimowym Ptakoliczeniu liczone były ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach.
Wystarczyło poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę.
Można było liczyć ptaki przylatujące do karmnika lub wybrać się na spacer po swojej miejscowości.
Aby uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tego samego ptaka należało nanieść maksymalną liczbę osobników danego gatunku widzianych w jednym momencie.
Barbara Pacek
Co wiemy o prądzie elektrycznym?
Członkowie Klubu Naszej Ziemi przeprowadzili kolejne zajęcia dla dzieci w świetlicy szkolnej.
Tematem tych zajęć był prąd elektryczny.
Zjawisko to dzieci poznawały obserwując doświadczenia pokazowe i samodzielnie eksperymentując pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów.
Następnie Kamila wyreżyserowała scenkę na temat sporu między Nikolą Tesla i Thomasem Edisonem dotyczącego prądu elektrycznego.
 Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursu: Prąd elektryczny.
Pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów zajęli:
z kl. 3a-Julia Lasek, Emilka Kulik, Emilka Gągała, Ola Łukjam, Krystian Warowny, Wiktoria Walasek, Zuzia Wojtal, z kl. 2a- Julia Miłosz, z kl. 2b- Borys Jakubowski.
THE  MASTER  OF  SPELLING
W okresie od października do grudnia 2016 po raz kolejny w naszej szkole przeprowadzony został wewnątrzszkolny konkurs z języka angielskiego dla klas 4-6.
Konkurs sprawdzał umiejętności posługiwania się językiem obcym w zakresie mówienia, słuchania, pisania.
Każda kategoria wiekowa miała do opanowania i zaprezentowania określony stopień trudności.
Najlepszymi uczniami okazali się:
Klasa 4a
I miejsce: Pryjomska Alicja, Kępka Zuzanna , Julia Siwek
Klasa 5a
I miejsce: Franciszek Polak , Gabriela Jońska
Klasa 5B
I miejsce: Alan Przybysz , Aleksandra Nastalska
Nauczyciel przygotowujący : Pani J. Głodek
Klasa 6 a
I miejsce: Małgorzata Wasilewska
Kosmiczne zajęcia
Czego dokonał Mikołaj Kopernik? Jakie planety tworzą Układ Słoneczny? Co to są gazowe olbrzymy? Czy planety mogą krążyć gdzie chcą?
Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczniowie oczekujący w świetlicy szkolnej. Poznawali Kosmos poprzez zabawy, quizy i konkursy.
Pomagali im w tym członkowie Klubu Naszej Ziemi.
Zwycięzcą w kosmicznym konkursie została Ola Kowalska z kl. 3a.
Drugie miejsce zajęła Julia Lasek z kl. 3a,
a trzecie miejsce - Emilia Gągała z kl. 3a.
Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2016
16 września 2016r. Klub Naszej Ziemi kolejny raz brał udział w akcji Sprzątanie Świata.
Głównym przesłaniem tegorocznego Sprzątania świata – Polska było poszanowanie zasobów, a hasło 23 edycji akcji brzmiało „Podaj dalej… drugie życie odpadów.”
Śmieci są jedną z niewielu rzeczy, których ludzie produkują najwięcej. W wielu miejscach odpady zalegają na wysypiskach.

Żeby zmniejszyć ilość śmieci można poddać je recyklingowi.
Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu w procesie produkcyjnym. Wykorzystywać można w ten sposób, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały.
Aby odpady nadawały się do recyklingu muszą być posegregowane.

Odpady można też poddać upcyklingowi.
Upcyking to nadawanie życia zużytym przedmiotom i robienie nowych rzeczy ze zwykłych śmieci.
Życie przedmiotu nie kończy się wraz z wyrzuceniem go do kosza.
Oto dwa przykłady wykorzystania odpadów.
Przykład 1. Jeżeli macie stare płyty CD, nie wyrzucajcie ich. Można z nich zrobić spektroskop, czyli takie urządzenie, w którym zobaczycie tęczę.

Przykład 2. Sezon grillowy powoli kończy się. Po takiej imprezie zostają widelce. Zamiast wyrzucać je do kosza możesz dać im drugie życie. Wystarczy je umyć, połączyć kilkoma wstążkami i mamy wachlarz. Bardzo przydatny w czasie letnich upałów.