„Być jak Ignacy” – Zostań Bohaterem Nauki. - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

„Być jak Ignacy” – Zostań Bohaterem Nauki.

Klub Naszej Ziemi przystąpił do III edycji programu „Być jak Ignacy” – Zostań Bohaterem Nauki.
W ramach tego programu odbywał się konkurs, który miał na celu promowanie zdobywania wiedzy poprzez aktywne doświadczanie, obserwowanie, tworzenie sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy oraz popularyzację wiedzy na temat polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań.

W ramach programu poznawaliśmy sylwetki i dokonania polskich naukowców: Jana Szczepanika, Kazimierza Funka, Mariana Rejewskiego i Henryka Magnuskiego. Zajęcia  prowadzone były w oparciu o materiały przygotowane przez Organizatora czyli Fundację PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.

Dla dociekliwych Jeżeli chcesz bliżej poznać polskich naukowców wejdź na stronę programu Być jak Ignacy.
Zagraj też w grę POLSCY WYNALAZCY


Konkurs podzielony był na cztery etapy.


Etap I- Jan Szczepanik- prekursor telewizji, wynalazca nazywany „polskim Edisonem”


W trakcie zajęć poznaliśmy życie i dorobek Jana Szczepanika, dowiedzieliśmy się, kto to jest wynalazca i zbudowaliśmy swój pierwszy projektor.
Poza wynalezieniem telewizji, Jan Szczepanik wynalazł także maszynę tkacką, fotografię barwną i kamizelkę kuloodporną, która uratowała życie hiszpańskiemu królowi Alfonsowi XIII. 



Etap II- Kazimierz Funk- odkrywca witamin i twórca nauki o witaminach.

W 1912 roku Kazimierz Funk wyodrębnił z otrąb ryżowych pierwszą witaminę B1. Nieznany dotąd związek nazwał „witaminą”, od łacińskich słów: „vita” – łac. życie i „amine” – związek chemiczny zawierający grupę aminową.
W czasie zajęć poznaliśmy rolę witamin w naszym życiu, zredagowaliśmy listy do dzieci od witamin oraz zaprezentowaliśmy scenki reklamujące wybrane witaminy. „Zobaczyliśmy” także witaminę C wykonując doświadczenia.


Etap III- Marian Rejewski- kryptolog, który złamał kod Enigmy

 

                                              ENIGMA

Etap ten poświęcony był trzem polskim matematykom- kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu, którzy przyczynili się do złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Poznaliśmy różne przykłady szyfrów i sami szyfrowaliśmy informacje.
W escape roomie rozwiązywaliśmy różne zagadki, dekodowaliśmy wiadomości, korzystając z wiedzy o szyfrach,  wykorzystywaliśmy otrzymane informacje w celu rozszyfrowania komunikatu, ćwiczyliśmy spostrzegawczość, doskonaliliśmy umiejętność pracy w grupie.
Wykorzystując zdobyte umiejętności udało nam się odnaleźć ukryty klucz i wyjść z sali.


Etap IV- Henryk Magnuski- polski inżynier, który przyczynił się do powstania krótkofalówki

                            Krótkofalówka

Dzięki pracy w koncernie GMC (dzisiejsza Motorola) Henryk Magnuski dostał możliwość skonstruowania stacji radiowych dla wojska.  Rozpoczęło się od „handie-talkie”  umożliwiającego komunikację w promieniu jednej mili (1,6 km). Potem skonstruował walkie-talkie, czyli krótkofalówkę.
W czasie zajęć mieliśmy możliwość porozumiewania się za pomocą krótkofalówki. Wykonując doświadczenia dowiedzieliśmy się, jak rozchodzi się dźwięk, „graliśmy” na kieliszkach, wykonaliśmy telefon ze sznurka i mieliśmy okazję zaplanować własny wynalazek.

Członkowie Klubu Naszej Ziemi i opiekun Barbara Pacek
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści