Wydarzenia 2020/2021 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2020/2021

Biblioteka
I międzynarodowa edycja akcji PRZERWA NA CZYTANIE
Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim. Inicjatywa włączenia się do akcji Przerwa na czytanie wypłynęła od nauczycieli biblioteki, do których dołączyli inni sympatycy czytania, między innymi nauczyciele języka angielskiego, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, świetlicy oraz dyrekcja szkoły. Do bicia rekordu w czytaniu zaproszono również dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.
W bibliotece szkolnej dzień wcześniej została przygotowana wystawka książek z literatury pięknej oraz popularnonaukowej uwzględniająca różnorodne zainteresowania  naszych czytelników. 30 października, dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych czytano na głos książki wybrane przez dorosłych.
Dzieci z klas drugich i trzecich wypożyczyły publikacje bezpośrednio z wystawy zgodnie ze swoimi preferencjami i po odnalezieniu dla siebie własnego zacisznego kącika czytały samodzielnie. W klasach pojawiły się również strefy czytania bajeczek i wierszyków w języku angielskim. Wyzwaniem było czytanie podczas przerw online. Temu zadaniu sprostała młodzież z klasy 8a, 8b i 7c.
W zaprzyjaźnionym przedszkolu SP nr 5  im. Ewy Szelburg-Zarembiny podobnie, jak w naszej szkole,  pomiędzy zaplanowanymi ramowymi zajęciami, nauczyciele czytali maluchom bajki oraz wydawnictwa z literatury dziecięcej.
Przerwy z książką okazały się dosyć ciekawym doświadczeniem dla uczniów, jak i dla dorosłych, szczególnie w sytuacji, kiedy co drugą przerwę uczniowie spędzają w swojej klasie. Chcieliśmy pokazać uczniom, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji, bez jakichkolwiek nakładów, a wystarczą tylko własne chęci i to się sprawdziło.
Ogólnie w wydarzeniu wzięło udział 160 osób z naszej szkoły oraz około 80 z Samorządowego Przedszkola nr 5, w tym dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy 1-3, zainteresowani uczniowie z kl. 8 i 7 oraz dzieci uczestniczące w świetlicy, nauczyciele.
Wyniki akcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej  WOM w Gorzowie Wielkopolskim oraz profilu Biblioteki na Facebooku 9 grudnia 2020 r. (Fotorelacja)
Koordynator akcji w szkole:  Anna Żaczek
Koordynator akcji w przedszkolu i współpraca z nauczycielami:  Edyta Niewadzi
Noc Bibliotek 2020 – klimat na czytanie.
VI edycja Nocy Bibliotek pod hasłem KLIMAT NA CZYTANIE odbyła się w naszej szkole nietypowo. Akcję rozłożyliśmy na kilka dni, co sprawiło, że w nasze przedsięwzięcia  zaangażowało się więcej czytelników. Dzieci brały udział w kilku aktywnościach, wspomagali nas wychowawcy i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego, informatyki  oraz rodzice. Staraliśmy się stworzyć klimat na czytanie zarówno w bibliotece, jak i w przestrzeni klasowej oraz zachęcaliśmy do czytania w domu. Poniżej prezentujemy obszary, w jakich odbyły się działania:
1. Czytamy w języku polskim:
  • Zorganizowano spotkanie autorskie z autorką Przewodnika turystycznego dla dzieci „Z Rykusiem po Rykach” (projekt realizowany w ramach Programu dotacyjnego Niepodległa). Uczestnikami były dzieci z oddziału przedszkolnego „Mróweczki’ oraz uczniowie klasy 1a i 1b.
  • Uczniowie z klasy 3 i 1 obejrzeli film „Jakub, Mimmi i gadające psy”.
  • W bibliotece oraz w holu szkolnym przygotowano wystawę książek popularnonaukowych nawiązujących do klimatu, ekologii  oraz książek z  literatury pięknej, gdzie pojawiają się wątki o ochronie przyrody oraz o przyjaźni ze światem zwierząt. Tytuł ekspozycji: Klimat na czytanie - Co możecie wypożyczyć?. W zajęciach wzięły udział kl. 1 - 4 i 7. Książki z wystawy zostały wypożyczone do domu.
  • Młodsi czytelnicy, na podstawie wypożyczonych publikacji, przygotowali krótkie informacje tekstowo-ilustracyjne. Twórcze prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawkach w klasach.
  • W grze literackiej online „Klimat na czytanie” certyfikaty zdobyło indywidualnie 25 uczniów (z kl. 6, 7, 8), cała klasa 2c oraz biblioteka szkolna.
  • Podczas zajęć w klasach oraz na zajęciach Koła ekologicznego wykorzystywano we fragmentach  prezentację na portalu Genial.lyJak dbać o ochronę klimatu i środowiska?” (E. Tarapata).
2. Czytamy w języku angielskim:
  • Dla najmłodszych klas (oddział przedszkolny klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b)  odbyło się głośne czytanie pod hasłem  „Klimat na czytanie książek w języku angielskim”.
  • Zorganizowano kącik książek z propozycjami literatury anglojęzycznej dla najmłodszych (współpraca nauczyciela języka angielskiego z biblioteką).
  • W klasach 6. zainicjowano pracę z czasopismem dwujęzycznym (Odkrywca) pod hasłem: „Czytamy po angielsku i recenzujemy artykuły z  »National  Geographic«”.
Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za duże zaangażowanie i zapraszamy do systematycznego korzystania z naszych zbiorów. Dziękujemy również rodzicom oraz nauczycielom, którzy współtworzyli klimat do czytania: B. Gajewska-Nawrot, M. Bany, J. Miłosz, B. Kornas, B. Rafeld, B. Pacek, A. Kępka, M. Głowienka, M. Lange-Mateńka, Edyta Niewadzi, M. Kałaska, K. Piątek, T. Bany, p. P. Nowak, K. Flis, M. Stępniak.
Nauczyciele biblioteki: Anna Żaczek, Hanna Cieślik
Jesteśmy na mapie Nocy Bibliotek 2020:
Spotkanie z książką, czyli literacki spacer „Z Rykusiem po Rykach”.
6 października 2020 r. oddział przedszkolny „Mróweczki” oraz klasy: 1a i 1b wzięły udział w niecodziennym spacerze literackim szlakiem miejsc historycznych naszego miasta.
Publikacja „Z Rykusiem po Rykach", napisana specjalnie dla dzieci, zawiera wiele faktów z przeszłości Ryk. Autorem oraz ilustratorem jest Pani Agata Karpińska, która poprowadziła dzisiejsze spotkanie i przybliżyła w ciekawy sposób miejsca, które każdy mieszkaniec naszego miasteczka powinien poznać.
Spotkaniu towarzyszył Rykuś - postać z herbu naszego miasta, a jednocześnie tytułowy bohater książki o Rykach. Wzbudził wiele emocji, gdy  nagle pojawił się wśród dzieci.
Chwile z książką, przerywane wspólnym śpiewaniem piosenki „Wraz z Rykusiem poprzez Ryki idą sobie dziarskie smyki" szybko minęły.
Na zakończenie, każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę przewodnik, kolorowankę i naklejkę. Mamy nadzieję, że ta kolorowa książka oddana w ręce naszych przedszkolaków i pierwszoklasistów zaowocuje miłością do czytania oraz miejsc, w których wzrastają dzieci.
Przewodnik powstał w ramach projektu „Wolność jest w nas”, realizowanego przez MGCK w Rykach. Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach za możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu budującym naszą lokalną tożsamość. (Zobacz fotorelację)
[spotkanie zrealizowane w ramach akcji czytelniczej Noc Bibliotek
„Biblioteka z klimatem” PSP nr 1 Ryki]
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści