2020/2021 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

2020/2021

Ważniejsze wydarzenia
Narodowe Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległościjest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania  przez naród polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Rada Regencyjna przekazała  Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej  wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było  obchodzone – przywrócono je w roku 1989. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. W naszej szkole z racji pandemii w tym roku nie może odbyć się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas zdalnych lekcji historii przypomniana zostanie historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści będą przeplatane fragmentami filmu pt.: Niepodległość, co pozwoli uczniom głębiej przeżyć tamte chwile. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia zachęcamy wszystkich uczniów do wywieszenia w tym dniu biało-czerwonej flagi. Biało-czerwone barwy towarzyszyły narodowi polskiemu podczas walk, wojen, powstań i buntów społecznych. Dzisiaj polską flagę widzimy na ważnych dla naszego kraju wydarzeniach, podczas marszów, na imprezach i zawodach sportowych, podczas meczów, na budynkach czy samochodach. Czy każdy z nas zna zasady prezentowania barw narodowych? Na zdjęciach znajdziecie wskazówki pochodzące z publikacji MSWiA „Biało-czerwona".
Zachęcamy do zapoznania się z całą broszurą dostępna na stronie MSWiA, skąd można pobrać minibroszurę:
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami prezentującymi zasady prezentacji flagi:
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
W dniu 21 września dzieci z grupy „Mróweczki” obchodziły swoje święto w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Tego dnia było dużo uśmiechu i wspaniałej zabawy z chustą animacyjną. Nasi kreatywni Rodzice zadbali o to, aby nie zabrakło niespodzianki w postaci pięknie przyozdobionego pudełka pełnego balonów z helem i drobnych upominków. Na naszych przedszkolaków czekał również przepyszny podwieczorek z okazji ich święta-wspaniałe gofry przygotowane przez panie kucharki.
Każdy przedszkolak z grupy „Mróweczki” na pewno miło zapamięta ten dzień.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki - światowe święto kreatywności i odkrywania talentów. Zachęcamy do udziału. Ubierz się w kropki i weź udział w zabawie. Chcesz wiedzieć skąd pomysł na Dzień Kropki? Obejrzyj film:
i poznaj historię Vashti:
Konkurs piosenki angielskiej dla klas I - III.
27 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się konkurs piosenki angielskiej dla klas I - III.
Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje talenty, śpiewając piosenki zarówno z repertuaru dziecięcego, jak i młodzieżowego, np. „Jingle bells”, „Little snowflake”, „Picnic”, „We wish you a merry Christmas”, „Last Christmas”, „Impossible”.
1 miejsce:
Julia Jahns, klasa 3b
Dorota Pośpiech, klasa 3b
2 miejsce:
Ola Kępka, klasa 1b
3 miejsce:
Lena Szymańska, klasa 1 a
Duet: Martyna Janiszek, Magda Korda, klasa 2b
Wyróżnieni:
Duet: Zuzanna Wojtaś, Julia Kamińska, klasa 2b     Paweł Korzenecki, klasa 3c
SERDECZNE GRATULACJE
Edyta Niewadzi
Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim.
W grudniu 2019 r dzieci z klas 1-3 wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim.
Ilość prac i różnorodność technik plastycznych zaskoczyła jury. Wyłonienie tych kilku najpiękniejszych było nie lada wyzwaniem. Oceniana była nie tylko estetyka, poprawny zapis życzeń po angielsku, ale także wkład pracy własnej uczniów.
Dzięki swoim pracom, dzieci pokazały, że kartka świąteczna własnoręcznie przygotowana, może być o wiele piękniejsza niż ta kupiona w sklepie. Dodatkowo życzenia świąteczne w języku angielskim, to żaden problem! Brawo!
Laureaci wśród klas trzecich:
1 miejsce:
Gabrysia Kłusek, klasa 3a
Ola Michalczyk, klasa 3b
Hania Baca, klasa 3a
2 miejsce:
Kacper Janiszek, klasa 3b
Gabriel Nawrot, klasa 3a
Gabriela Popis, klasa 3a
3 miejsce:
Patryk Kamiński, klasa 3b
Aleks Ragus, klasa 3b
Wyróżnieni:
Julia Drzazga, klasa 1a
Franek Franczak, klasa 2a
Szymon Goluch, klasa 2a
Magda Korda, klasa 2b
Maciej Jaworski, klasa 3a
Szymon Czajkowski, klasa 3b
Mateusz Ozga, klasa 3c
Alan Szponder, klasa 3
Laureaci wśród klas pierwszych:
1 miejsce:
Melania Chmielewska-Rytel, klasa 1a
Szymon Łukasiak, klasa 1a
2 miejsce:
Władysław Baca, klasa 1b
3 miejsce:
Jakub Jabłoński, klasa 1c
Gabrysia Kawka, klasa 1c
Laureaci wśród klas drugich:
1 miejsce:
Oksana Przybysz, klasa 2a
2 miejsce:
Wiktoria Konopka, klasa 2b
3 miejsce
Rafał Grula, klasa 2a


Gratulacje
Edyta Niewadzi
Kolejne działania uczniów naszej szkoły zostały docenione.
Szkoła otrzymała z UNICEF dymplom za zaangażowanie w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Jasełka 2019 w naszej szkole.
Zobacz również filmy na YouTube:
Ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz pasowanie na uczniów (zobacz fotorelację).
5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
W Dniu Waszego święta drodzy Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas
dziękujemy za Wasz trud, za okazaną bezinteresowną
i dobrowolną pomoc na rzecz drugiego człowieka.
Dziękujemy za każdy uśmiech i najmniejszy gest dobrej woli skierowany do innych.
My dorośli patrzymy, widzimy i doceniamy Waszą pracę i zaangażowanie. Serce się raduje i duma rozpiera, że tylu naszych uczniów innych ludzi wspiera,  bo dawać siebie innym to największy dar, którego nie można kupić. Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, dni pełnych radości, samych sukcesów w szkole. Wasze plany i marzenia niech się spełniają, a niesienie pomocy innym dostarcza Wam wiele satysfakcji i powodów do dumy. Wszystkiego najlepszego.
Wioletta Kaczorek  -  Dyrektor PSP nr 1 w Rykach
Anna Piskorska  -  Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.
01 października w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Celami tego zdarzenia było:
  • uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu,
  • zachęcenie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną,
  • propagowanie zdrowego współzawodnictwa,
  • kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.
Z inicjatywy nauczycielek języka rosyjskiego Pani Pani Barbary Dziadosz, języka niemieckiego Pani Agnieszki Janiszek, języka angielskiego Pani Moniki Stępniak, uczniowie mieli okazję w danym dniu sprawdzić swoją wiedzę leksykalno-gramatyczną, poćwiczyć wyrazy trudne do wymówienia tzw. tongue twisters oraz rozwiązać zaprojektowane przez lingwistki quizy sprawdzające wiedzę z kulturoznawstwa. Inicjatywa nauczycielek wpisała się już na stałe w kalendarz cyklicznych imprez szkolnych i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem – podsumowują uczniowie.
Opracowanie: Szkolny Koordynator wydarzenia, M. Stępniak
Konkurs piosenki angielskiej SZANSONADA 2019.
Szkolne Talenty
Uczniowie naszej szkoły przejawiają różne talenty. Jednym z nich są umiejętności wokalne dzięki którym 14 listopada, wyróżniona uczennica naszej szkoły Aleksanda Nastalska, została zakwalifikowana do udziału w konkursie Piosenki Angielskiej Szansonada 2019 w Puławach.
Głównym celem konkursu było promowanie nauki języków obcych oraz prezentacja umiejętności wokalnych młodzieży z województwa lubelskiego pod patronatem: Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatowego w Puławach oraz Prezydenta Miasta Puławy.
Ponad 60 uczestników walczyło o laur zwycięstwa w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych i I-IV szkół średnich. Młodych artystów oceniało profesjonalne jury składające się z nauczycieli muzyki i języków obcych. Uczestników dopingowała widownia składająca się ze społeczności szkolnej w której odbył się konkurs, opiekunów i rodziców wokalistów. Na młodzież, która przybyła na konkurs z całego województwa lubelskiego czekały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, gadżety konkursowe oraz słodka niespodzianka.
Opiekunowie: Monika Stępniak, Krzysztof Piątek.
Wdzięczny listopad.
Ten magiczny miesiąc zapisał się szczególnie w kalendarzu naszej szkoły. Magiczne 3 dni: 16 listopada - Dzień tolerancji, 20 listopada - Dzień  Ochrony Praw Dziecka, 21 listopada - Dzień Życzliwości i Pozdrowień, pozostawiły po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale również widoczne efekty.
Uczniowie z klasy Vc z okazji Dnia Tolerancji przygotowali wystąpienie objaśniające aspekty tolerancji. Dodatkowo wykonano gazetki na ten temat. Świetlica szkolna zorganizowała dla uczniów klas 0-3 przedstawienie pt: ,,Bajka o tolerancji”.
Samorząd Uczniowski i Świetlica Szkolna przeprowadzili konkursy plastyczne i literackie pt: ,,Korczak i Prawa Dziecka”.
Do akcji przyłączyła się pani Ania Żaczek- bibliotekarka. Dokładnie zapoznała uczniów z życiem i twórczością Janusza Korczaka, organizując wystawę jego książek i eksponując biografię autora.
Samorząd Szkolny
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym.
Dzieci z oddziału przedszkolnego "Mróweczki" obchodziły święto Pluszowego Misia pod hasłem "Miś - mój mały przyjaciel". Każdy przedszkolak przyniósł w tym dniu swojego ulubionego pluszaka, którego przedstawił i opowiedział o nim na forum grupy.
Wszyscy poznali historię powstania pluszowego misia, wysłuchali wierszy o misiach, wzięli udział w konkursie na najszybsze zjedzenie miodu z talerzyka za pomocą języka, a także zatańczyli ze swoją przytulanką. W pogadance z nauczycielem dzieci przypomniały zasady dbania o zabawki, a także wykazały się znajomością misiów znanych z książek dla dzieci,bajek telewizyjnych i piosenek. Każdy przedszkolak wyciął i ułożył puzzle z podobizną misia, zabawił się w odkodowanie ukrytych misiów, a na koniec otrzymał odznakę "Przyjaciela Pluszowego Misia".
Blanka Gajewska-Nawrot
Uwaga konkurs: Liczby ukryte w przyrodzie.
Udział w projekcie „A gdyby jej nie było…”
W październiku bieżącego roku, nasza szkoła została zaproszona do udziału w projekcie
„A gdyby jej nie było…” przez MGCK W Rykach – Beneficjenta  Programu  wieloletniego „Niepodległa”.  
Projekt propaguje trzy wartości, z którymi nasza szkoła również się identyfikuje, są to: wolność, poszanowanie godności praw człowieka i solidarność.
Udział w przedsięwzięciu miał na celu poszerzanie wiedzy ogólnej uczniów na temat niepodległości, przybliżenie historii Ryk oraz docenienia wartości, jakie niesie niepodległość w czasach współczesnych.
W ramach przedsięwzięcia odbyły się:
  • Warsztatydla przedszkolaków „Moje miasto niepodległe” (prowadzenie p. Agata Karpińska, p. Anna Wojdat);
  • Warsztaty czytelniczo-plastyczne „Co to jest Niepodległość?” zrealizowane w kl. 4a (prowadzenie: p. Agata Karpińska, p. Anna Żaczek
Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach za możliwość udziału w tak cennym projekcie historycznym.
Pamiętamy o niebieskim !!!
20 listopada 2019 r. przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym szczególnym dniu jednoczymy się z mieszkańcami innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Kolor niebieski to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Linki do filmów związanych z Konwencją o prawach dziecka:
Katarzyna Tarka
JANUSZ KORCZAK – Obrońca Praw Dziecka 💙
20 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przy tej okazji przypominamy Janusza Korczaka lekarza, pedagoga, pisarza, a przede wszystkim społecznika i zwolennika poszanowania praw dziecka. Swoje serce oddał dzieciom, prowadząc wspólnie ze Stefanią Wilczyńską warszawski Dom Sierot oraz pruszkowski Nasz dom. Zginął w Treblince (obozie zagłady), nie opuszczając swoich wychowanków.
Zachęcamy do poznania opowiadań i powieści napisanych przez Janusza Korczaka.
(Kajtuś Czarodziej, Bankructwo małego Dżeka, Król Maciuś Pierwszy i wiele innych – książki wyeksponowano na okolicznościowej wystawce).
Wiele cennych myśli o wychowaniu dzieci zawiera wybór pism pedagogicznych napisanych przez niego. Polecamy również powieść napisaną przez Iwonę Chmielewską Pamiętnik Blumki. Dziewczynka, w swoim pamiętniku opisuje życie w Domu sierot, zapiski obejmują czas do pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
(oprac. Anna Żaczek)
💙💙💙
„Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole.
8 listopada uczniowie naszej szkoły uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się w akcję „Szkoła do hymnu”, odświętnie ubrani, z flagami w rękach o godzinie 11:11 wraz ze wszystkimi nauczycielami z powagą odśpiewali hymn Polski. Następnie przedstawili prezentację multimedialną o dziejach naszego kraju i walce narodu polskiego o niepodległość oraz zaśpiewali pieśń I Brygady Legionów Polskich pt. „My, Pierwsza Brygada”. W drugiej części uroczystości odbył się konkurs historyczny pt. „Nasza Niepodległa” dla uczniów klas 7 i 8. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy 7b. Na koniec pani dyrektor podziękowała artystom, a także podkreśliła, jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada, przypomniał również  o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze.
Udział w uroczystości był potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walcząc o wolną, niepodległą Ojczyznę, poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka – życie.
Szlachetna paczka
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szlachetna paczka". W dniach 18 - 29 listopada zbieramy w szkole makaron. Niech zachętą dla nas będą słowa Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" .Mt 25,40. Zebrane produkty będą rozdysponowane w formie paczek dla osób samotnych, niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.

8 i 9 grudnia to dwa magiczne dni, podczas których odbędzie się XVIII finał Szlachetnej Paczki. Tysiące rodzin otrzymają pomoc i nadzieję na lepszą przyszłość. Darczyńcy dostarczą paczki do magazynów, a nasi wolontariusze zawiozą je do potrzebujących. Makaron przynosimy do szkoły do piątku 29 listopada i przekazujemy wychowawcom.
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji.
10 listopada Dzień Jeża.
Uczennica klasy VIIIc Weronika Majek i klasy VIa Zuzanna Wojtal i Klara Graczyk postanowiły zwrócić uwagę na bardzo ważny temat. 10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Święto to przypomina nam o znaczącej roli w środowisku tych małych ssaki. To owadożerne organizmy odżywiające się żukami, chrząszczami, pędrakami, ślimakami.
Pamiętajmy !!!
Ich obecność w naszych ogrodach i działkach jestpożyteczna, bo wspierają nas w walce ze szkodnikami. Niestety bezmyślne wypalenie liści i gałęzi może przyczynić się nie tylko do pożaru, ale także do zniszczenia miejsca życia tych ssaków.
Pamiętajmy !!!
Zakończenie akcji ,,Karma dla schroniska”.
Od drugiej połowy września br. w szkole trwała akcja zbierania darów na rzecz schroniska dla zwierząt w Puławach. Do końca października  uczniowie chętnie przynosili niezbędne akcesoria; karmę, koce, maty, miski, smycze i  kosmetyki. Kierownictwo schroniska uprzejmie podziękowało za zorganizowaną pomoc. Do akcji oprócz uczniów klas I-VIII włączył się oddział przedszkolny i świetlica.
Dziękujemy za okazaną pomoc.
Samorząd Uczniowski i Świetlica Szkolna.
Spotkanie z ratownikiem medycznym - 4 listopada 2019r.
Uczniowie klas pierwszych uczyli się udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem ratownika medycznego. Jak zachować się, gdy kolega złamie nogę? Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy? Czy powinniśmy wyjmować przedmiot, który wbił nam się w ciało? Na te pytania uczniowie uzyskali odpowiedzi od ratownika medycznego. Pod jego nadzorem ćwiczyli również umiejętność wykonania masażu serca oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji  bezpiecznej (bocznej).
Poznali także etapy postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy:
1. Oceń bezpieczeństwo.
2. Oceń przytomność poszkodowanego.
3. Wołaj o pomoc.
4. Oceń oddech poszkodowanego.
5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny oraz oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bezpiecznej (bocznej) i zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112.
6. Jeśli poszkodowany nie oddycha, wezwij karetkę- wykręć numer 999 lub 112 i   rozpocznij masaż serca.
Każdy powinien umieć udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. To wcale nie jest trudne, a może uratować czyjeś życie. (Zobacz fotogalerię).
Bezpieczny uczeń na rowerze - podsumowanie akcji.
Miesiąc Dobroci dla Zwierząt.
Październik był Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, w związku z tym w szkole odbyły się projekty o tematyce związanej ze zwierzętami. Pierwszym z nich była wystawa książek. Oprócz starszych pozycji pojawiły się nowe serie dotyczące zwierząt. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z tymi propozycjami bibliotecznymi. Wystawę przygotowała pani Anna Żaczek. Pani Małgorzata Kałaska z uczniami przebywającymi na świetlicy szkolnej przygotowała wystawę prac plastycznych. Różnymi technikami uczniowie przedstawili zwierzęta i ich środowisko życia.Kolejną atrakcją była ekspozycja plastycznych prac uczniów o tematyce zwierzęcej. Każdą opatrzono opisem w języku angielskim. Nad przedsięwzięciem czuwała pani Edyta Niewadzi.
W dniu 24 października odbyła się też uroczysta akademia poświęcona ochronie i obronie zwierząt. Scenariusz przygotowali uczniowie klas VI. Oprócz podstawowych informacji o zwierzętach recytowano wiersze, śpiewano piosenki. Pracą uczniów kierowała Katarzyna Tarka.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs fotograficzny ,,Mój zwierzak na fotografii” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Spośród 39 prac nagrodzono 3 zdjęcia, pozostali zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody rzeczowe. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce-Martyna Zielińska kl. V b
II miejsce Julia Miłosz kl. V a
III miejsce Sebastian Czopek kl. VI a
Do końca październiku w szkole zbierano karmę dla zwierząt ze schroniska w Puławach.
Wycieczka do piekarni
W dniu 15 października grupa " Mróweczki" udała się do pobliskiej piekarni GS SCH w Rykach w celu poznania zawodu piekarza i zobaczenia procesu powstawania chleba. Dzięki uprzejmości kierownictwa piekarni - pana Jana Osiaka i Elżbiety Drózd,dzieci mogły przyjrzeć się procesowi wypieku chleba, poznać maszyny do wyrobu ciasta,zobaczyć czym jest zakwas oraz zajrzeć do magazynu z mąką. Pan piekarz z uśmiechem oprowadzał przedszkolaków po piekarni i opowiadał o swojej pracy. Dzieci poczuły niezwykły zapach pieczonego chleba, a na koniec mogły skosztować świeżego, jeszcze ciepłego pieczywa.Na koniec podziękowały za miłą gościnę i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. (Zobacz fotorelację).
Kromka chleba dla sąsiada.
"Kromka chleba dla sąsiada” to akcja, która buduje wrażliwość na sytuację osób starszych, które cierpią z powodu niedostatku, czują się samotne i opuszczone. Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy.
Wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Caritas w marketach na terenie Ryk w dniu 21 września od godziny 9:00 do 14:00 będą zbierać produkty żywnościowe, które przekażą w formie paczek dla osób starszych i samotnych.
Zapraszamy do udziału w akcji.
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści