Wydarzenia 2019/2020 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
"Jedynka" jest szkołą nowoczesną ale kultywującą i kontynuującą historię szkolnictwa
08-500 Ryki, ul. Słowackiego 2
tel.: 818651565
e-mail: zso1ryki@home.pl
www.facebook.com/jedynka.ryki
NIP: 5060115169 REGON: 000554069
im. Mariana Osińskiego w Rykach
w Rykach i pierwszej szkoły powstałej w Rykach w październiku 1901 roku.
www.zso1ryki.pl
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2019/2020

Biblioteka
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
14 lutego 2020 roku, w naszej szkole, odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści, wraz ze swoimi  wychowawcami, obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczennice z klasy 3a.
W czasie spotkania dzieci odgadywały zagadki, rozpoznawały bohaterów książek. Wszyscy wykazali się dobrą znajomością bajek. Gratulujemy wiedzy!
Następnie uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani przez panią dyrektor W. Kaczorek na Czytelników biblioteki szkolnej.
Na pamiątkę tej uroczystości, uczniowie otrzymali kolorowe zakładki, a każda klasa pamiątkowy „Akt pasowania na CZYTELNIKA”.    
Po spotkaniu pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki na zajęcia, podczas, których poznali zasady wypożyczania zbiorów bibliotecznych.
Po raz pierwszy jako pełnoprawni czytelnicy biblioteki szkolnej wypożyczyli książkę do domu. (Fotorelacja)
Hanna Cieślik
"DZIADEK I NIEDŹWIADEK"
– prawdziwa historia niedźwiedzia, który służył w armii.
 
Autorem książki jest pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Żołnierze uhonorowali zwierzę - w logo kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.
Po wojnie, miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r., w wieku 22 lat.
Książka zaprosiła do wspólnej wyprawy żołnierzy wraz z Wojtkiem, szlakiem bojowym przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt oraz przez Morze Śródziemne aż do Włoch.
Celem było zainteresowanie uczniów tematyką  II wojny światowej, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do zwierząt, a także uświadomienie znaczenia przyjaźni.
Hanna Cieślik
WARSZTATY CZYTELNICZO-PLASTYCZNE w klasie 4a  
(udział w projekcie „A gdyby jej nie było…”)
Warsztaty czytelniczo-plastyczne oparto na treści książki „Zaklęcie na W” (współrealizacja - p. Agata Karpińska - ilustratorki oraz instruktora zajęć plastycznych w MGCK w Rykach i p. Anna Żaczek nauczyciel bibliotekarz). Podczas zajęć czytano fr. wskazanej książki, zaprezentowano również inne publikacje z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” – nowe nabytki biblioteki szkolnej. Treść przeczytanego fragmentu stanowiła podstawę do dyskusji na temat uczuć, jakie wywołuje wojna oraz, w jaki sposób można je przedstawić wizualnie. Rozmowę poprowadziła Pani Agata. Dzieci odniosły się również do swojej wiedzy o Rykach i starały się przenieść własne wyobrażenia na papier.  
Kontekst lokalnej historii mocno poruszył umysły i wyobraźnię młodych patriotów. Powstało wiele ciekawych prac, z których Pani Agata wybrała kilka najlepszych. Przedstawiały one te same miejsca w Rykach, tak jak wyglądały podczas wojny (inspiracją było Zaklęcie na W) i współcześnie (zaklęcie na N, czyli Niepodległość). Prace umieszczone na specjalnych harmonijkach stworzyły obraz, który oglądany z lewej strony przedstawiał smutną wojnę, z patrząc od prawej pokazywał radosną i kolorową niepodległość.
Efekt można było obejrzeć podczas Gali projektu 11.11.2019 r. w Kinie Renesans. Na wystawie znalazły się prace uczniów: G. Bieńczyka. M. Drzazgi, W. Jaszczyka, N. Jeżewskiej, Z. Piątek, N. Wolniarczyk, W. Kopik, G. Nosowskiego, B. Sarneckiego. K. Szlendaka.
Biblioteka szkolna również udostępniła zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu czytelniczego „Ryki dawniej i dziś”, które zostały wykorzystane za zgodą rodziców uczniów do realizacji warsztatów fotograficznych i stworzenia nowej wystawy fotograficznej ilustrującej zmiany zachodzące w Rykach.
Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach  za możliwość udziału w cennym przedsięwzięciu, a uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w podjęte działania.
(Anna Żaczek)
JANUSZ KORCZAK – Obrońca Praw Dziecka 💙
20 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przy tej okazji przypominamy Janusza Korczaka lekarza, pedagoga, pisarza, a przede wszystkim społecznika i zwolennika poszanowania praw dziecka. Swoje serce oddał dzieciom, prowadząc wspólnie ze Stefanią Wilczyńską warszawski Dom Sierot oraz pruszkowski Nasz dom. Zginął w Treblince (obozie zagłady), nie opuszczając swoich wychowanków.
Zachęcamy do poznania opowiadań i powieści napisanych przez Janusza Korczaka.
(Kajtuś Czarodziej, Bankructwo małego Dżeka, Król Maciuś Pierwszy i wiele innych – książki wyeksponowano na okolicznościowej wystawce).
Wiele cennych myśli o wychowaniu dzieci zawiera wybór pism pedagogicznych napisanych przez niego. Polecamy również powieść napisaną przez Iwonę Chmielewską Pamiętnik Blumki. Dziewczynka, w swoim pamiętniku opisuje życie w Domu sierot, zapiski obejmują czas do pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
(oprac. Anna Żaczek)
💙💙💙
„Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.
PODARUJ WIERSZ – ogólnopolska akcja czytelnicza Fundacji im. Zbigniewa Herberta
To piękne działanie, prosto z serca, podkreślające wrażliwość każdego zostało zainicjowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.
„Zbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.”
W naszej szkole za sprawą szkolnej biblioteki w akcję zaangażowali się uczniowie, nauczyciele języka polskiego,  języka angielskiego oraz Samorząd Uczniowski.
Podczas zabawy z poezją powstał pomysł obdarowania wierszami z okazji  Dnia Edukacji Narodowej każdego z nauczycieli i pracowników naszej placówki. Nie obyło się bez wielu wzruszeń, co świadczy o tym, że drobne gesty życzliwości i poświęcenia czasu dla drugiej osoby mają ogromne znaczenie.
Z uwagi na duże zainteresowanie, akcja została przedłużona do 30 listopada 2019 roku.
Możecie jeszcze dołączyć do AKCJI  „PODARUJ WIERSZ” . W bibliotece szkolnejudostępniamy tomiki poezji oraz specjalną papeterię z okolicznościowym nadrukiem.
Co musicie zrobić, aby wziąć udział?
Wybieracie osobę, do której kierujecie wiersz, następnie wyszukujecie odpowiedni wiersz i PRZEPISUJECIE ODRĘCZNIE na papeterię. Kolejny krok to podarowanie go wybranej osobie.
Anna Żaczek, Katarzyna Tarka
NOC BIBLIOTEK 2019
Biblioteka szkolna w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach już po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej  NOC BIBLIOTEK 2019. Nawiązując do głównego hasła tegorocznej akcji „Znajdźmy wspólny język”, przygotowaliśmy przedsięwzięcie, które przebiegało w kilku etapach. Staraliśmy się dotrzeć zarówno do najmłodszych czytelników z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych oraz ich rodziców, jak i do starszych  uczniów z pozostałych poziomów nauczania. W szkole zostały rozwieszone plakaty promujące akcję, a podczas zajęć i spotkań czytelnicy otrzymali okolicznościowe zakładki do książki oraz naklejki przesłane nam od głównego organizatora akcji NOC BIBLIOTEK.
Zrealizowaliśmy następujące działania:
  • Projekcja filmu edukacyjnego „Ptyś i Bill” (kl. IIIa, IIIb, III c, IIa, II b, IVa);
  • Promocja komiksu „Ptyś i Bill” towarzyszącego filmowi dla uczniów uczestniczących w seansach filmowych;
  • Wystawa w bibliotece nowości zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w tym również otrzymanych w ramach przystąpienia do akcji NC; książki  wypożyczano bezpośrednio z  wystawki  wszystkim zainteresowanym czytelnikom, również z klas IV-VIII;
  • Spotkanie autorskie z pisarką Luizą Borkowską-Ziółkowską dla klasy IIIa, IIIb, IIIc połączone z czytaniem oraz promocją książek: „Przepraszam, proszę, dziękuję”, „Skąd się wziąłem tato, w brzuszku?”;
  • Pierwsza wspólna wizyta w bibliotece -  uczniowie klas I. oraz klasa przedszkolna wraz z Rodzicami  (poznanie celu akcji, zbiorów oraz pierwsze wypożyczenie).
Każde z działań czytelniczych, które przeprowadziłyśmy podczas tegorocznej edycji cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. Tematyka komiksu „Ptyś i Bill”, jak i treść filmu dodatkowo pięknie wpisała się w szkolne działania Samorządu Uczniowskiego i świetlicy prowadzone pod kątem ochrony zwierząt (Październik miesiącem dobroci dla zwierząt). Spotkanie z pisarką oraz wystawa nowości poruszyła wiele dziecięcych emocji i zachęciła do bliższego przyjrzenia się zbiorom biblioteki. Cieszy również fakt, że nasze zaproszenie do udziału w Nocy Bibliotek przyjęli rodzice, którzy poprzez wizytę w bibliotece wraz ze swoimi dziećmi dali przykład swojej troski o rozwój zainteresowań czytelniczych swoich pociech.
Nauczyciele biblioteki: Anna Żaczek, Hanna Cieślik
SPOTKANIE AUTORSKIE Z LUIZĄ BORKOWSKĄ-ZIÓŁKOWSKĄ
Niezmiernie miło nam było gościć dzisiaj (9.10.2019 r.) w naszej szkole na spotkaniu autorskim pisarkę – panią Luizę Borkowską-Ziółkowską. Dziękujemy za ten bezcenny czas spędzony na wspólnej rozmowie, głośnym czytaniu oraz śpiewaniu. Pani Luiza opowiedziała o początkach swojej przygody z pisaniem. Jej dwie książki dla dzieci PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ oraz SKĄD SIĘ WZIĄŁEM W BRZUSZKU, TATO? powstały wprost z życia, kiedy to jej własne dzieci zaczęły dorastać i zadawać bardzo mądre, ale i kłopotliwe pytania. Wierszowane opowiastki są odpowiedzią na ich rozterki, ale również rozwieją zapewne wątpliwości innych czytelników. Świetnie się sprawdzą podczas prowadzenia trudnych rozmów. Polecamy je również Rodzicom (wkrótce będą dostępne w naszej bibliotece).
Na spotkaniu dzieci dowiedziały się również między innymi, co to jest ośmiozgłoskowiec i czy łatwo zostać pisarzem.
W czytelniczym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy 3a, 3b, 3c, nauczyciele - B. Rafeld, J. Miłosz, E. Niewadzi, W. Falenta-Brodowska, E. Kociołek. Na spotkaniu gościła również p. dyr. Wioletta Kaczorek.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej NOC BIBLIOTEK 2019. Jedna z książek została zakupiona z Funduszy Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizatorami są nauczyciele biblioteki - Anna Żaczek, Hanna Cieślik.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT
Do działań zainicjowanych przez  nauczyciela  biologii  p. Katarzynę Tarkę  dołączyła również biblioteka szkolna. Na okolicznościowej wystawie pokazano czytelnikom nowe serie o tematyce podróżniczej,  prezentujące  bogactwo świata zwierzęcego. Książki Neli małej Reporterki zyskały uznanie nie tylko wśród młodych czytelników, ale i dorosłych. Te niezwykłe publikacje  zaopatrzone w wiele pięknych fotografii przybliżą świat, który nie jest nam dostępny na co dzień. Co więcej, czytelnik może odszukać w książkach kody QR, które po zeskanowaniu przez odpowiednią aplikację na telefonie poszerzą  wiadomości na wybrane tematy lub bezpośrednio przeniosą w egzotyczne  miejsca. Wśród polecanych książek znalazła się również seria  Zwierzaki świata napisana przez Martynę Wojciechowską. Jej słowa podkreślają głęboki sens podejmowania nawet najmniejszych działań w kierunku ochrony zwierząt.
Od tego, jacy jesteśmy, zależy przyszłość Ziemi i los zwierząt !!!
Przygotowanie wystawy: Anna Żaczek
 
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści