Wydarzenia 2017/2018 - SP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017/2018

Gimnazjum


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 
Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Rykach zorganizowało Grę Miejską "Tropem Orlika". 
I miejsce zdobyła drużyna z naszej szkoły - Olga Gągała kl. III B gimn. i Oskar Nurzyński kl. II C gimn.
Gratulujemy !!!
Światowy Dzień Ziemi
Dnia 25 kwietnia 2018 roku uczennice klasy III C gimnazjum przygotowały spotkanie dla klasy 3 szkoły podstawowej, na temat obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi.
Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. 
Dzień Ziemi 2018 związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem - śmieceniem plastikiem.
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania informacji na temat tego dnia, ciekawostek. Rozdane zostały im również kolorowanki, z których powstała wystawa.
Najmłodsi byli zadowoleni i słuchali z ogromną ciekawością. Mogli oni wziąć również udział w grach i zabawach, na zakończenie otrzymali słodkie niespodzianki.
                               Aleksandra Dąbrowska, Martyna Jeżewska
25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. 
Głównym celem obchodów święta jest propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka, jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania.
Uczniowie klasy IIIA gimnazjum przygotowali dla swoich kolegów również informacje związane z smogiem akustycznym, negatywnymi konsekwencjami społecznymi hałasu, konsekwencjami gospodarczymi oraz przyrodniczymi w postaci spadku bioróżnorodności.

Czytamy i recytujemy literaturę po angielsku
Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczą się języka angielskiego i podejmują trudne wyzwania do jakich należy wytrwałe przygotowanie się i aktywny udział w olimpiadach, konkursach językowych, w których odnoszą liczne sukcesy, tak też było i tym razem.
11 kwietnia 2018 uczennice naszej szkoły z klas podstawowych i gimnazjalnych wzięły udział w Puławskim Powiatowym Konkursie Recytatorskim „English Words Out Loud”.
Głównym celem konkursu było propagowanie idei uczenia się języka angielskiego oraz poszerzania wiedzy o krajach anglojęzycznych przy wykorzystaniu różnorodnych tekstów literackich. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie repertuaru literatury obcojęzycznej z dowolnego okresu literackiego.
W konkursie wzięło udział 27 uczestników z całego województwa, którzy recytowali nie tylko utwory poetyckie, ale również obszerne fragmenty prozy. Uczniowie podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
W kategorii gimnazjum, jury uhonorowało II miejscem naszą uczennicę Małgorzatę Wasilewską, która przepięknie recytowała wiersz „Heaven on Earth” /J.Knight/. Nie jest to już pierwszy sukces uczennicy i nie mam wątpliwości, że nie ostatni, podkreśla p. M. Stępniak - nauczycielka, która po raz kolejny miała przyjemność tę laureatkę do konkursu przygotowywać.
                                                                 Serdecznie gratulujemy
Saint Patrick’s Day jest świętem narodowym w Irlandii. W tym dniu organizowane są nie tylko na zielonej wyspie, ale również w całej Europie różne parady, imprezy oraz koncerty.
Uczniowie naszej szkoły z klas 6 i 7 oraz II -III gimnazjum mieli okazję wykazać się w dniu 17 marca wiedzą związaną z Dniem Świętego Patryka. Na szkolnym korytarzu umieszczone były zadania w zaszyfrowanej formacie. Zadaniem uczniów było wykorzystanie dostępnych narzędzi multimedialnych w celu odszyfrowania na zamieszczonych planszach zadań i uzupełnieniu kart pracy.
Osobami, które wykazały się obszerną wiedzą z zakresu kultury krajów anglojęzycznych zostały: 
Aleksandra Dąbrowska, kl. IIIC gimn., Czerski Łukasz, kl. IIIA gimn.
                                  Organizator konkursu: pani M. Stępniak
3 marca Światowy Dzień Dzikiej Przyrody
"Przyszłość przyrody jest w naszych rękach"
Największe zagrożenia dla przyrody to utrata siedlisk, nadmierny wypas, rolnictwo i kłusownictwo. Ludzie są przyczyną tego zagrożenia, i to ludzie muszą znaleźć rozwiązanie, a obojętność, chciwość i ignorancja tylko go pogłębiają. 3 marca jest szansą dla nas wszystkich - bez względu na to, kim jesteśmy i gdzie jesteśmy. 
Uczniowie klasy III A Wiktoria Stolarczyk, Alicja Chmielewska, Sara Piszcz, Kacper Jakubik i Dawid Filipek w różnorodny sposób zaprezentowali społeczności szkolnej piękno dzikiej przyrody. 
Najmłodsi mieli możliwość obejrzenia filmu o dzikiej przyrodzie, mogli odpowiedzieć na pytania związane ze środowiskiem życia i funkcjonowaniem zwierząt. Starsi uczniowie wysłuchali informacji o zagrożeniach, niebezpieczeństwach, jakie stwarza ślepa gospodarka człowieka. Wszyscy podziwialiśmy gazetki o zwierzętach.
Światowy Dzień Kota
Dnia 28 lutego 2018 roku uczennice klasy III C gimnazjum przygotowały spotkanie dla klasy 1b szkoły podstawowej, 
na temat obchodzonego 17 lutego Światowego Dnia Kota.
Przygotowana została również gazetka na ten temat.
Koty są niezwykle pięknymi zwierzętami, bez względu na rasę.
Uroda i zwinność ruchów, proporcjonalność budowy ciała, zaskakująca mimika, ciekawe spojrzenia, pewna tajemniczość sposobu bycia - wszystko to sprawia, że kot jest interesującym towarzyszem człowieka.
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania informacji na temat anatomii i filozofii kotów, występujących ras, powszechnych zachowań i komunikacji między kotami.
Rozdane zostały im również kolorowanki, na których uwiecznili swoich pupili.
Najmłodszym bardzo podobało się spotkanie, mieli możliwość opowiedzenia o swoich czworonogach, a także usłyszenia ciekawostek, które z pewnością sprawią, że zaczną je postrzegać z zupełnie innej perspektywy.
Maja Krauze i Dominika Łukasik
Dzień świętego Walentego.
Europejczycy celebrują wiele świąt, jednym z nich jest Dzień świętego Walentego (Saint Valentine’s Day).
Kult św. Walentego wywodzi się z Anglii, gdzie jego święto obchodzone było już w czasach średniowiecza. Dzięki swojemu poparciu dla młodych ludzi, którzy chcieli się pobrać, został on okrzyknięty patronem zakochanych. W późniejszym okresie święto rozprzestrzeniło się na resztę Europy, a z czasem na inne kontynenty.
Dla Anglików niezmiennie ważna pozostaje walentynkowa kartka. W British Museum można zobaczyć najstarszą walentynkę. Jest nią wiersz miłosny Karola, Francuskiego Księcia Orleańskiego do żony. W 1415 roku został on uwięziony w Tower i stamtąd wysłał wiersze miłosne do swojej ukochanej. Później, poza klasycznymi wyznaniami miłosnymi, wysyłano także obrazki z motywami dotyczącymi osób zakochanych, a każdy z nich miał symboliczne znaczenie. Te same symbole przetrwały do dziś, zmienił się tylko charakter epatowania uczuć. Dzień św. Walentego jest w Europie dniem wysyłania milionów wiadomości tekstowych z wykorzystaniem smartfonów.
Święto Zakochanych stało się inspiracją dla wielu pisarzy, którzy tworzą wiersze, książki a reżyserzy filmy. Również nasi uczniowie w sposób bardzo kreatywny podejmują ciekawe inicjatywy. Jedną z nich jest "Romeo and Juliet" - audiobook na podstawie lektury w swoim przekładzie przygotowała uczennica klasy IIIc gimnazjum Maja Krauze.
                                                                                                 Opiekun: Monika Stępniak
Walentynki w naszej szkole.
To okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami lub wysyłanie listów, kartek walentynkowych zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem).
Dekoracje z czerwonych serduszek i gazetki klasowe w pełni oddały romantyczny podniosły nastrój. 
Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej brali udział w konkursie na najładniejsza walentynkę.
Oczywiście najbardziej oczekiwanym momentem tego dnia była poczta Walentynowa, która od kilku dni zbierała kartki walentynkowe i miała pełne ręce roboty przed dostarczeniem pod właściwy adres.
Wszystkim obdarowanym gratulujemy !!! 
Walentynki szkolne przygotowali uczniowie klasy IIb gim.

Zabawa karnawałowa z ZSO nr1 w Rykach
25 stycznia 2018 roku odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-7 szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. W sali gimnastycznej od wczesnych godzin popołudniowych zaczęli gromadzić się uczestnicy dyskoteki. Wszyscy obecni bawili się wspaniale przy różnorodnej muzyce. Każda klasa wytypowała ulubione przez siebie kawałki muzyczne, które oczywiście zostały dla niej zagrane. Dyskoteka przebiegała w bardzo miłej atmosferze, uczestnicy bawili się kulturalnie.
Najpiękniejszy ogród Lubelszczyzny przygotowany do zimy !!!
Listopad w ogrodzie to czas oczekiwania ogrodu na zimę. Mimo że kwitną jeszcze niektóre rośliny to deszczowe, chłodne dni podpowiadają, że to koniec jesieni. 
Dzielenie i sadzenie bylin, sadzenie cebul, jesienne nawożenie, zabezpieczanie przed zimą przez kopczykowanie lub obsypywanie nasadów pędów zostało dawno wykonane. 
 Uczniowie klasy 7c musieli osobiście sprawdzić jak wygląda najpiękniejszy ogród Lubelszczyzny późną jesienią.
 Wycieczka dydaktyczne do ogrodu, „Daglezja” państwa Małgorzaty i Artura Maj umożliwiła młodym botanikom spędzenie ostatnich dni pięknej jesieni w miejscu dającym spokój wytchnienie i odpoczynek. 
Dziękujemy.
                               Katarzyna Tarka

Światowy Dzień Zwierząt
Dnia 04.10.2017r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. 
Gazetki okolicznościowe zawierały informację związane ze zwierzętami. Informacje dotyczyły zarówno zwierząt w naszych domach, jak i zwierząt hodowlanych, eksploatowanych w cyrkach i ZOO. Obchody Dnia Zwierząt mają na celu eliminację niewłaściwych zachowań człowieka i zwiększenie świadomości, że zwierzę to istota żywa. 
Pamiętajmy, jak zginą zwierzęta, zagłada człowieka to kwestia czasu !!!
Katarzyna Tarka
 Europejski Dzień Języków Obcych
26 września 2017 nauczycielki języka angielskiego i języka niemieckiego panie Agnieszka Janiszek i Monika Stępniak zorganizowały w naszej szkole zaszyfrowany Europejski Dzień Języków Obcych.
W danym dniu uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności biorąc udział w konkursach językowych sprawdzających znajomość przysłów, umiejętności tworzenia kolokacji językowych oraz rozwiązywania krzyżówek. Wszystko to z myślą o uczniach również tych, którzy uwielbiają obsługiwać smartfony. Za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie mogli oni wykorzystać swoje mobilne urządzenia skanując Qr cody, które zawierały zaszyfrowane zadania do wykonania. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali drobne upominki.
Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
• Ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności porozumienia pomiędzy różnymi kulturami
• Promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
• Propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego