Wydarzenia 2020/2021 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2020/2021

Świetlica
Akcja „Dzień-tydzień NIEDŹWIEDŹIA POLARNEGO”.
W świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Uczniowie pod opieką pani Małgorzaty Kałaski rozpoczęli cykl zajęć poświęconych temu problemowi. Celem akcji było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i zwrócenie uwagi na ocieplenie naszego klimatu, który prowadzi do zanikania pokrywy lodowej Arktyki. Uczniowie dowiedzieli się jak zmiany klimatyczne wpływają na życie niedźwiedzi polarnych. Ważnym elementem zajęć było znalezienie odpowiedzi, co należy zrobić aby chronić klimat.
Dzieci uczestniczyły w różnych przedsięwzięciach:
· poznały ciekawostki, zwyczaje życia niedźwiedzia polarnego w warunkach naturalnych, a także różnicę między niedźwiedziem polarnym, a brunatnym;
· przekonały się, jak duża jest łapa niedźwiedzia;
· wzięły udział w konkursie „W poszukiwaniu łapy niedźwiedzia”;
· wyklejały i układały niedźwiedzia z puzzli;
· brały udział w zabawie dydaktycznej „Prawda – fałsz”;
· wykonały prace plastyczne.
Święto to obchodzimy, aby przypomnieć o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.
Mamy nadzieję, że ta akcja  chociaż trochę przybliżyła i uświadomiła dzieciom jak ważne jest dbanie o nasze WSPÓLNE ŚRODOWISKO!!! (Fotogaleria)
Małgorzata Kałaska – nauczyciel świetlicy.
Bezpłatna zbiórka elektrośmieci!
„WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI” – „SZKOLE POMAGAMY I ŚWIAT OCZYSZCZAMY”!!! Pod takim hasłem od dnia 1 lutego 2021 roku do dnia 23 lutego 2021 roku w naszej szkole prowadzona została bezpłatna zbiórka elektrośmieci, w którą włączyła się również świetlica szkolna.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu dołączonego od  operatora akcji Green Office Ecologic Spółka z o. o. pt: ,,Jak prawidłowo pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego” ze strony: http://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl oraz zostali zapoznani z ogólnopolską akcją ekologiczną zachęcającą dzieci i wszystkich członków rodziny do wzięcia  udziału w  tej zbiórce.
Korzyści, jakie dał nam udział w akcji to:
• możliwość pozbycia się zużytego sprzętu zalegającego w gospodarstwach domowych i oddania go profesjonalnym podmiotom
• przyczynianie się do ochrony środowiska
• dodatkowe plusy do oceny zachowania dla uczniów
• profity dla szkoły w postaci materiałów biurowych lub sprzętu sportowego za oddane kilogramy elektrośmieci.
PODSUMUJĄC! Łącznie udało się zebrać 1239 kg zużytego sprzętu elektronicznego, za co otrzymaliśmy 186 zł, za które zakupiliśmy potrzebne materiały biurowe.
Dziękujemy za zaangażowanie Dyrekcja, Nauczyciele i Samorząd Uczniowski PSP nr 1 w Rykach.
Małgorzata Kałaska
PODZIĘKOWANIA!!!
 
Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Uczniom, za przekazanie artykułów papierniczych do świetlicy szkolnej, które będą przeznaczone do pracy z dziećmi (kartki A4, bloki, kleje, kredki, farby, bibułę, flamastry, plastelinę). Wyrażając swoją wdzięczność za wsparcie i pomoc, życzymy zdrowia i wielu sukcesów w codziennym życiu.
Dyrekcja i nauczyciele świetlicy.
DZIEŃ (tydzień) JĘZYKA OJCZYSTEGO!
Baba bada baobaby.
Baba dba o oba baobaby.
Bezczeszczenie cietrzewia
cieszy moje czcze trzewia.
Takie i jeszcze trudniejsze zdania można było czytać od 21 lutego na kolorowych kartkach umieszczonych na szkolnym korytarzu w naszej szkole. W tym dniu bowiem obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące oraz stanowi doskonałą okazję do pogłębiania wiedzy o języku ojczystym. Ten dzień to również powód do tego, aby przypomnieć sobie zasady obwiązujące w komunikacji językowej oraz zwrócić uwagę na konieczność dbania o piękno i poprawność naszej mowy. Także w naszej szkole uczniowie ze świetlicy uczestniczyli w szeregu przedsięwzięć związanych z obchodami tego święta. Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki promujące Dzień Języka Ojczystego. Przeprowadzone zostały  zajęcia z wykorzystaniem zabawnych łamańców językowych i wierszyków doskonalących dykcję. Dzieci zmierzyły się z wypowiadaniem ciężkich, trudnych do wypowiedzenia zdań. Zorganizowane zostały zajęcia  w bibliotece szkolnej na temat słowników języka polskiego. Uczniowie mieli okazję nauczyć się w jaki sposób wyszukuje się wyrazy ortograficzne w słowniku. Chętnie rozwiązywali test o pięknych polskich przysłowiach pt. „Czy znasz te przysłowia…?”. Bawiąc się i rywalizując ze sobą w różnych konkurencjach, utrwalały swoją wiedzę o języku polskim oraz przyswajały nowe wiadomości. Na koniec naszych tygodniowych przedsięwzięć przyszedł czas na małe dyktando ortograficzne. Został zorganizowany konkurs „MISTRZ ORTOGRAFII”, którego celem było sprawdzenie wiedzy dzieci na temat zasad polskiej ortografii. Niestety niewielu uczniów wykonało to zadanie poprawne. Będziemy musieli więcej ćwiczy i utrwalać zasady ortograficzne. Okazało się , że język polski jest bardzo trudnym językiem.
A tak wyglądają wyniki naszego konkursu: MISTRZ ORTOGRAFII:
Klasa 1 – Mistrz ortografii Julia Gajewska kl. 1b (dyktando bezbłędne – GRATULACJE!).
Klasa 2 – Mistrz ortografii – Nikola Olszak kl.2a, Zuzanna Gorzkowska kl. 2a
Klasa 3 – Mistrz ortografii – Szymon Kurek kl. 3b
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe zakupione przez sponsora (Fotogaleria)
DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY! – Dyrekcja i nauczyciele!
Organizator: Małgorzata Kałaska – nauczyciel świetlicy.
Akcja - Przerwa na czytanie.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą "Przerwa Na Czytanie". Wydarzenie polegało na biciu rekordu w czytaniu na przerwie i była to już jego V edycja. Także świetlica szkolna wzięła udział w tej akcji, chcąc bić rekordy czytania na przerwie. Uczniowie wszystkich klas czytali różne książki i czasopisma. Czytali po cichu i głośno; razem i osobno. Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" oraz w związku z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Celem akcji jest integracja środowiska lokalnego, promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. (Fotogaleria)
PAMIĘTAJMY!!!
„Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. - Maria Dąbrowska
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. - Umberto Eco
Małgorzata Kałaska – nauczyciel świetlicy
Światowy Dzień Mycia Rąk.
Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, by propagować regularne i prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych i zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki. Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony jest co roku 15 października i co roku organizowany w naszej szkole. W związku z tym uczniowie ze świetlicy przygotowali dekoracje, hasła promujące akcję,  zadania konkursowe  i kolorowanki dotyczące tematyki prawidłowego mycia rąk. Na przerwach uczniowie skandowali hasła „ Kulturalnych ludzi mycie rąk nie trudzi”, „Kto ręce myje, ten zdrowo żyje”, „ Czyste ręce, ratują życie” i rozdawali karty pracy do wykonania w domu.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o charakterze informacyjno – edukacyjnym, mówiącą o tym, kiedy koniecznie należy myć ręce. Akcja pozwoliła dzieciom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie. Światowy Dzień Mycia Rąk, dostarczył wielu wrażeń  oraz pokazał, że pewne nawyki i umiejętności należy kształtować od najmłodszych lat. (Galeria)
„O zdrowie dbam, jak to robię powiem wam,
wcieram mydło w obie ręce,
między palce, młynek kręcę,
tak bakterie z nich spłukuję
i dlatego mniej choruję.”
Zachęcamy do obejrzenia filmików z eksperymentami i spotkaniami z ekspertami, pokazującymi jak prawidłowo myć dłonie:
Organizator: nauczyciel świetlicy - Małgorzata Kałaska
Akcja "Październik miesiącem dobroci dla zwierząt". Zbiórka karmy.
Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach. 4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Z tego względu, wzorem lat ubiegłych, we współpracy z Samorządem Uczniowskim, w świetlicy zorganizowane zostały róże działania, w które zaangażowały się dzieci.  Przeprowadzono zajęcia dotyczące w jaki sposób należy dbać o zwierzętami, wykonano aleję zwierząt, wystawę prac plastycznych i zbiórkę darów na rzecz bezdomnych zwierząt.
Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny. Wykazali się wielką wrażliwością i chęcią pomocy. Dlatego dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom, którzy włączyli się w akcję i pokazali, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk. Wszystkie dary zostały spakowane i zawiezione do schroniska w Puławach. Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca. DZIĘKUJEMY!!! (Fotogaleria)
M. Kałaska
Konkurs „Weekend z wierszem…” rozstrzygnięty!!!   (Fotogaleria)
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od dawna czynią starania, aby wprowadzić modę na życzliwość i kulturę osobistą. Doskonałą okazją do rozpowszechniania idei ludzkiej serdeczności stał się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tego względu w miesiącu listopadzie został ogłoszony szkolny konkurs literacki dla klas 1-3 pt.: „Weekend z wierszem…” w ramach tej akcji, który przypada na 21 listopada. Konkurs polegał na  napisaniu wiersza - rymowanki, na którą składał się minimum 6-cio wersowy rymowany wiersz własnego autorstwa, na temat: życzliwości, tolerancji, kultury czy niesieniu pomocy.
Celem konkursu było:
  • podkreślenie jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym;
  • rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych Autorów;
  • inspirowanie dzieci do aktywności twórczej i czytelniczej;
  • stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnej twórczości literackiej.
Komisja konkursowa w składzie: p. Hanna Cieślik - nauczyciel biblioteki, p. Anna Żaczek - nauczyciel biblioteki i p. Katarzyna Flis - nauczyciel jęz. polskiego uznały, że wszystkie wiersze napisane przez dzieci są zgodne z tematem. Utwory zawierają wiele słów i nawiązują do życzliwości i odpowiedniego zachowania się. Młodzi autorzy poradzili sobie dobrze ze stylistyką i rytmiką wiersza. Z nadesłanych prac powstało „Drzewko Życzliwości” prezentujące literackie talenty uczniów.
Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce - Filip Szlendak  z klasy 2c
II miejsce - Zosia Łukasiak z klasy 2c
III miejsce - Hubert Wójcicki z klasy 2a
Wyróżnienie - Nikola Szczepaniec z klasy 2c
Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy PSP nr 1 w Rykach. Gratulujemy!!!
Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosą rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom żyje się lepiej.
,,JEŚLI USUWA SIĘ Z ŻYCIA MIŁOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ, TO USUWA SIĘ WSZELKĄ PRZYJEMNOŚĆ” - Cyceron
M. Kałaska
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści