Wydarzenia 2018/2019 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2018/2019

Biblioteka
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Uroczyste pasowanie organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.
Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, zapoznanie z regulaminem oraz zasadami wypożyczania książek.
Pierwszoklasiści, wraz ze swoimi  wychowawcami, obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy 7a i 7c, następnie musieli rozwiązać zadania dotyczące znajomości bohaterów bajek.
Pasowania specjalnym piórem dokonała pani Dyrektor Wioletta Kaczorek. Dzieci otrzymały pięknie wydane baśnie ufundowane przez Radę Rodziców.
W przygotowaniach scenografii i kostiumów pomagała p. Małgorzata Kałaska i p. Małgorzata Franczak. Dziękujemy.
Hanna Cieślik
ZATRZYMANE W KADRZE – DAWNIEJ I DZIŚ
Konkurs fotograficzny
Konkurs opracowany przez nauczycieli bibliotekarzy przygotowano w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów historią najbliższą uczniowi. Konkurs polegał na wyszukaniu w zasobach domowych starych fotografii utrwalających obiekty i ludzi w miejscu zamieszkania oraz ponowne sfotografowanie tego samego miejsca.
Do konkursu zgłosiło się 7 uczniów z klas 4-8 szkoły podstawowej (Krzysztof Sadura, Julia Miłosz, Igor Miłosz, Marcel Kawa, Oskar Szczotka, Aleksandra Sikorska, Karina Bogatek).
Złożono 24 zdjęcia wraz z opisami.
Komisja, doceniając wartość pamiątkową i historyczną oraz zaangażowanie uczniów w wykonanie zadań konkursowych postanowiła przyznać każdemu uczestnikowi nagrodę w postaci książki.
Wszystkie prace zostały umieszczone na wystawie pokonkursowej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział.
Organizator: Hanna Cieślik, Anna Żaczek
„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” -  wystawa książek oraz utworzenie „półki historycznej”
Motto wystawy:
„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą jest dobrze żyć dla niej” (Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński”)
Biblioteka włączyła się w realizację projektu „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.  W ramach jednego z zadań, w dniach  23.11.2018r -26.11.2018r na szkolnym holu zorganizowano wystawę publikacji o tematyce historycznej pt. „Dla niepodległej”. Następnie w bibliotece utworzono również kącik pod nazwą „Półka historyczna”, gdzie znalazły się wybrane książki o tematyce niepodległościowej, w tym powieści, opowiadania, albumy, książki biograficzne oraz inne wydawnictwa popularnonaukowe. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki  (z kl.5a) sporządzili  również Listę książek polecanych, którą zawieszono w bibliotece oraz przekazano do pokoju nauczycielskiego. Książki były udostępniane nauczycielom na zajęcia o tematyce niepodległościowej, do czytania głośnego w młodszych klasach oraz indywidualnie do domu zainteresowanym czytelnikom. W zbiorach znalazły się również nowości zakupione przez nauczyciela j. polskiego („100 na 100. Antologia komiksu) oraz przez nauczyciela bibliotekarza („Mirabelka”, „Wszystkie nasze mamy”, „Konstytucja dla dzieci).
Anna Żaczek
LEKCJE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
Klasa III A, III B,  III C gimnazjum uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Rykach. Celem zajęć jest przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz samokształcenia. Uczniowie, jako przyszli czytelnicy biblioteki miejskiej poznali zasady korzystania z biblioteki oraz zasoby księgozbioru. W swobodnej rozmowie o ulubionych książkach, poznawali również preferencje młodzieży ze szkoły średniej, do których wkrótce również  dołączą.
Dziękujemy Dyrekcji Biblioteki oraz paniom, które poprowadziły zajęcia.
Anna Żaczek
„GANG SŁODZIAKÓW” W BIBLIOTECE"
Uczniowie i nauczyciele klas 1-3 szkoły Podstawowej do Ogólnopolskiego Konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" w ramach, którego został zorganizowany między innymi Dzień Głośnego Czytania.
W bibliotece przeprowadzono następujące lekcje:
Czy znasz te zwierzaki? – Tak, to Słodziaki z udziałem lekarza weterynarii p. Marioli Łabędzkiej (prowadzenie Anna Żaczek)
Tajemnicza kieszeń zajęczycy Zuzi  z udziałem pielęgniarki p. Barbary Wójcickiej (prowadzenie Hanna Cieślik).
QUIZ  „CZY ZNASZ SWOJĄ NIEPODLEGŁĄ?”
Zadanie realizowano podczas szkolnych obchodów  100 – lecia niepodległości Polski (Tydzień dla Niepodległej).
Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowania historią Polski oraz swojego środowiska, jak również sprawdzenie własnej wiedzy ucznia dotyczącej podstawowych informacji wokół tematu  niepodległość, Polska, wolność oraz wybiórczej znajomości z podstawowych dokumentach życia społecznego państwa i szkolnego.
Quiz online „Czy znasz swoją Niepodległą?” zamieszczono na platformie Quzizz i udostępniono w dniach 15–16 listopada 2018r. Uczniowie mogli go rozwiązywać na telefonach, tabletach lub w pracowniach komputerowych. Pytania przygotowali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki OK! na podstawie wybranych publikacji o tematyce historycznej oraz w oparciu o Statut szkoły. Quiz zawierał 20 pytań, do każdego należało wybrać - spośród trzech - jedną prawidłową odpowiedź. Quiz rozwiązało 130 uczniów z klas 4 - 6 szkoły podstawowej. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom. Najwyższy wynik uzyskała Julia Polak (5d) oraz Bartosz Pyrka (5b) – gratulujemy wiedzy! Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Opiekun DKK - Anna Żaczek
UDZIAŁ W AKCJI „MIRABLEKA-KIEŁKUJĄCA HISTORIA W 100LICY”
100 km od 100licy, czyli szkolne lepieje o wolności
Magiczna liczba 100 od jakieś czasu bombarduje nas w różnych mediach. Nasza biblioteka również poddała się jej czarowi, gdy natrafiliśmy na informację o akcji czytelniczej „Mirabelka” – kiełkująca  historia w 100licy”, tym bardziej, że mieszkamy w promieniu 100 - u kilometrów od Warszawy. W naszych planach również zakiełkowało kilka pomysłów...
Pierwotnie zaplanowano trzy warsztaty dla uczniów klasy 5, członków Dyskusyjnego  Klubu Książki OK!. Po ogłoszeniu informacji o przystąpieniu biblioteki do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy” do biblioteki zgłosili się również inni uczniowie zainteresowani przeczytaniem książki. Pytanie warte nagrody J – jak podzielić dwie książki na tylu chętnych czytelników?. Do udziału w akcji zaprosiliśmy nauczycielkę  świetlicy szkolnej oraz nauczycieli języka polskiego i tak się splotła nasza historia z historią mirabelki i naszej 100licy.
Warsztaty zrealizowano w kilku formach:
1. Lekcje biblioteczne z głośnym czytaniem fragmentów Mirabelki (H. Cieślik, A. Żaczek);
- Poznajemy historię Warszawy na podstawie audiobooka „Mirabelka” (w kl.4) (1godz.)
- O głośnym czytaniu i uważnym słuchaniu –Mirabelka c. Harasimowicza. (kl.5b)(1 godz.)
2. Zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki OK! (głośne czytanie, zajęcia plastyczne – A. Żaczek);
- M jak miłość i mirabelka  (1 godz.)
- W poszukiwaniu bohaterów - tworzymy biblioteczkę historyczną (1 godz,)
- Tworzymy MIRABELKOWE DRZEWO NIEPODLEGŁOŚCI  (2 godz.)
3. Zabawa w grę słowną „tworzenia lepiejów” o wolności (n-le j. polskiego – E. Piątek, B. Wojdat, K. Flis, E. Cieślak, M. Dybciak);
- zapoznanie z historią mirabelki na lekcjach języka polskiego, tworzenie haseł w formie „lepiejów”  (otrzymaliśmy prace od 11 klas)
4. Głośne czytanie, ważne rozmowy i kulki z bibułki w świetlicy szkolnej  (Małgorzata Kałaska)
- pogadanki, głośne czytanie, słuchanie audiobooka, ważne rozmowy, układanie puzzli, zajęcia plastyczne „Kulki z bibułki”, wykonanie gazetki promującej książkę na zakończenie warsztatów (obszerniejsza relacja na stronie świetlicy).
Z wypowiedzi o projekcie:
Drzewo Niepodległości to bardzo dobry i oryginalny pomysł. W jego przygotowanie zaangażowały się całe klasy. Uzupełnianie wypowiedzeń pobudzało twórcze myślenie u uczniów, a jednocześnie skłaniało do refleksji nad wolnością, niepodległością i patriotyzmem. W symboliczny sposób dzieło wszystkich uczniów stało się częścią dekoracji na szkolnej uroczystości podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski.
(E. Piątek, nauczyciel języka polskiego)
Z książki można dużo się dowiedzieć. Jest trochę smutna, ale ma też wesołe momenty. Ogólnie książka warta przeczytania, ciekawie napisana. Mirabelka jako główna bohaterka – super extra!
Filip, kl. 2
Mnie bardzo podobały się ilustracje w książce. Z książki dużo się dowiedziałem o wojnie i getcie w Warszawie.
Igor, kl. 2
Polecam książkę, ponieważ jest ciekawa. Mnie się podobała historia Dorki i Chaima, którzy się pobrali. Dużo dowiedziałam się o czasach przedwojennych i wojennych.
kl. 3

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC
BIBLIOTEK SZKOLNYCH

„KSIĄŻKI – MIŁOŚĆ MOJEGO ŻYCIA”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego w październiku przygotowaliśmy dla Czytelników mały prezent w postaci zakładek do książek.
Jak wiemy, służą przede wszystkim do zaznaczenia miejsca, w którym przerywamy czytanie tekstu.
Ich drugą funkcją jest  zachęta do czytania oraz informacje o nowościach wydawniczych.
Anna Żaczek
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia podczas, których zwracano uwagę na potrzeby oraz zalety głośnego czytania w różnych etapach życia człowieka. Podczas głośnego czytania dzieci i młodzież kształci również umiejętność uważnego słuchania. Podczas lekcji czytano: MIRABELKĘ Cezarego Harasimowicza oraz MIT o PROMETEUSZU. W zajęciach uczestniczyły klasy: 5a, 5b , 4a.
Anna Żaczek, Hanna Cieślik
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści