Wydarzenia 2017/2018 - PSP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017/2018

Szkoła podstawowa
XIV Akcja Zimowego Ptakoliczenia
27-28 stycznia 2018r. odbyła się w 14. ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia. Nasz Klub przystąpił do tej akcji po raz piąty. Liczyliśmy ptaki przylatujące do karmnika oraz podczas spaceru po swojej miejscowości.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia,– podobnie jak jej brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.
Aby wziąć w niej udział wystarczyło, że w sobotę lub niedzielę poświęciliśmy na liczenie przynajmniej godzinę. Można było liczyć ptaki przylatujące do karmnika lub wybrać się na spacer po swojej miejscowości.
A oto efekty naszych obserwacji:
Sikora uboga-1
Sikora bogatka- 11
Sikora modra- 2
Dzwońce- 6
Mazurki- 7
Wróble- 11
                    Opiekun Klubu Naszej Ziemi- Barbara Pacek
Akcja Sprzątania Świata 2017
Za nami kolejna edycja akcji Sprzątania Świata, która odbywała się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce”. W naszej szkole zorganizowaliśmy ją 15 września.
Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza, w dużym stopniu za sprawą wyższych opłat za wrzucanie wszystkiego do jednego kubła. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
W rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).
- Od 1 lipca 2017 roku mamy w Polsce jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej.
Segregowanie odpadów przynosi też korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Słowem segregacja się opłaca.

Elektrośmieci i inne odpady problemowe zanieś do specjalnego punktu.
To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów.
 Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji
Do akcji może się włączyć każdy na wiele sposobów przez cały rok!
1. Podejmijcie osobiste wyzwanie: na przykład używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!
2. Weźcie udział w konkursie plastycznym na interpretację hasła tegorocznej Akcji:– „Nie ma śmieci – są surowce”!
3. Wybierzcie się ze swoimi nauczycielami na akcję porządkowania okolic naszej szkoły.
Opiekun Klubu Naszej Ziemi- Barbara Pacek


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego