Wydarzenia 2017/2018 - PSP nr 1 w Rykach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017/2018

Szkoła podstawowa
DZIEŃ  ZDROWIA
Dnia 9 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się happening z okazji Dnia Zdrowia. Imprezę rozpoczął Pan Dyrektor Tomasz Bany życząc wszystkim uczestnikom ducha sportowej rywalizacji, kierowania się zasadami ,,fair play” i satysfakcji z osiągniętych wyników. 
Z tej okazji dla klas 1-3 szkoły podstawowej zorganizowane zostały mini zawody sportowe oraz konkurencja NIESPODZIANKA. 
Dodatkowym konkursem było wykonanie plakatu z hasłami związanym z Dniem Zdrowia oraz stworzenie hasła skandującego swoją klasę. 
Za przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy w ramach projektu edukacyjnego odpowiedzialni byli uczniowie z klasy IIC gimnazjum - Andżelika Pilzak, Maciej Majek, Szymon Piotrowski, Sebastian Paplak, Krzysztof, Majchrzak, Kamil Jaszczyk z p. Anną Ośko we współpracy z p. Małgorzatą Kałaska, p. Anną Jaworską.
Wyniki konkurencji sportowych:
I miejsce – klasa 1a
II miejsce – klasa 1b
III miejsce – klasa 1c

I miejsce – klasa 3b
II miejsce – klasa 3a
II miejsce – klasa 3c
IV miejsce – klasa 2a
Klasy wyróżnione za najciekawszy plakat z hasłami związanymi z Dniem Zdrowia:
I miejsce – klasa 3a. 
Wyróżnieni uczniowie: Julia Miłosz, Nikola Popis, Aleksandra Cygan, Zofia Kępka, Emilia Łukasik, Nikola Jahns.
II miejsce – klasa 1b.
Wyróżnieni uczniowie: Aleksandra Michalczyk, Aneta Wieczorek, Kacper Janiszek, Szymon Czajkowski, Szymon Walaszek, Dorota Pośpiech, Antoni Puławski.
III miejsce – klasa 3b.
Wyróżnieni uczniowie: Rozalia Kamińska, Fabian Lasek,
Nikola Jeżewska, Jakub Grudka, Paweł Bogusz.
Za udział w konkurencjach sportowych uczniowie otrzymali dyplomy oraz ,,zdrowe nagrody”. 
Sponsorami nagród byli: p. Katarzyna Piotrowska, p. Małgorzata Kałaska, p. Anna Ośko.
27 lutego Dzień Niedźwiedzia Polarnego
Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na wpływ działań człowieka na populację niedźwiedzi polarnych, zwłaszcza w kwestii globalnego ocieplenia. Problemem jest zmniejszająca się pokrywa lodowa Arktyki, przez co zwierzęta nie mogą zakładać stałych legowisk. W dłuższej perspektywie roztopienie lodowców doprowadzi do zniszczenia naturalnego środowiska, w jakim żyją niedźwiedzie polarne. Może to doprowadzić do wymarcia gatunku. 
Uczniowie ze świetlicy szkolnej przedstawili w swoich różnych pracach plastycznych piękno niedźwiedzi. 
Biblioteka szkolna również posiada w swoich zbiorach książki o budowie, funkcjonowaniu i życiu niedźwiedzi polarnych.
Dzień świętego Walentego.
Europejczycy celebrują wiele świąt, jednym z nich jest Dzień świętego Walentego (Saint Valentine’s Day).
Kult św. Walentego wywodzi się z Anglii, gdzie jego święto obchodzone było już w czasach średniowiecza. Dzięki swojemu poparciu dla młodych ludzi, którzy chcieli się pobrać, został on okrzyknięty patronem zakochanych. W późniejszym okresie święto rozprzestrzeniło się na resztę Europy, a z czasem na inne kontynenty.
Dla Anglików niezmiennie ważna pozostaje walentynkowa kartka. W British Museum można zobaczyć najstarszą walentynkę. Jest nią wiersz miłosny Karola, Francuskiego Księcia Orleańskiego do żony. W 1415 roku został on uwięziony w Tower i stamtąd wysłał wiersze miłosne do swojej ukochanej. Później, poza klasycznymi wyznaniami miłosnymi, wysyłano także obrazki z motywami dotyczącymi osób zakochanych, a każdy z nich miał symboliczne znaczenie. Te same symbole przetrwały do dziś, zmienił się tylko charakter epatowania uczuć. Dzień św. Walentego jest w Europie dniem wysyłania milionów wiadomości tekstowych z wykorzystaniem smartfonów.
Święto Zakochanych stało się inspiracją dla wielu pisarzy, którzy tworzą wiersze, książki a reżyserzy filmy. Również nasi uczniowie w sposób bardzo kreatywny podejmują ciekawe inicjatywy. Jedną z nich jest "Romeo and Juliet" - audiobook na podstawie lektury w swoim przekładzie przygotowała uczennica klasy IIIc gimnazjum Maja Krauze. 
                                                                                                                                      Opiekun: Monika Stępniak
XIV Akcja Zimowego Ptakoliczenia
27-28 stycznia 2018r. odbyła się w 14. ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia. Nasz Klub przystąpił do tej akcji po raz piąty. Liczyliśmy ptaki przylatujące do karmnika oraz podczas spaceru po swojej miejscowości.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia,– podobnie jak jej brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.
Aby wziąć w niej udział wystarczyło, że w sobotę lub niedzielę poświęciliśmy na liczenie przynajmniej godzinę. Można było liczyć ptaki przylatujące do karmnika lub wybrać się na spacer po swojej miejscowości.
A oto efekty naszych obserwacji:
Sikora uboga-1
Sikora bogatka- 11
Sikora modra- 2
Dzwońce- 6
Mazurki- 7
Wróble- 11
                    Opiekun Klubu Naszej Ziemi- Barbara Pacek
Wyniki konkursu na najładniejsza dekorację bożonarodzeniową
W ramach konkursu na najładniejszą dekorację bożonarodzeniową uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej oraz II i II gimnazjum wykonali gazetki świąteczne i udekorowali choinki.
Jury w składzie p. Dyrektor Ewa Stonio, p. Agnieszka Janiszek i p. Katarzyna Tarka biorąc pod uwagę ogólne wrażenie, pomysłowość wykonania, wkład pracy, innowację wyłoniło zwycięzców.
Kategoria: gazetka klasowa
I miejsce - klasa 4c
II miejsce - klasa IIIc gimnazjum
Kategoria: choinka
I miejsce –klasa 4a
II miejsce- klasa 7a
III miejsce- klasa 4d, IIb, IIIb
Konkurs „The Master of Spelling” rozstrzygnięty.
Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczą się języków obcych, toteż aktywnie biorą udział w licznych konkursach organizowanych w naszej placówce. 
Kolejna edycja cyklicznego konkursu adresowanego do uczniów klas IV-VI „The Master of Spelling” właśnie dobiegła końca.
Konkurs sprawdzał zintegrowane umiejętności w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania. Laureaci oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu reprezentują bardzo wysoki poziom umiejętności lingwistycznych, który z roku na rok jest doprawdy imponujący - podkreśla organizatorka konkursu, nauczycielka języka angielskiego pani M. Stępniak.
Klasy IVabcd
I miejsce: Maja Piotrowska /kl. 4b/, Joanna Białecka /kl.4d/, Alicja Prządka /kl.4d/
Nauczyciele przygotowujący: M. Stępniak, I. Leszko
Klasy Vab
I miejsce: Julia Siwek /kl.Vb/
Nauczyciel przygotowujący: M. Stępniak
Klasy VIabc
I miejsce: Franciszek Polak /kl.VIa/, Natalia Lasek /kl. VIa/
Nauczyciel przygotowujący: M. Stępniak
Akcja Sprzątania Świata 2017
Za nami kolejna edycja akcji Sprzątania Świata, która odbywała się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce”. W naszej szkole zorganizowaliśmy ją 15 września.
Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza, w dużym stopniu za sprawą wyższych opłat za wrzucanie wszystkiego do jednego kubła. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
W rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).
- Od 1 lipca 2017 roku mamy w Polsce jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej.
Segregowanie odpadów przynosi też korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Słowem segregacja się opłaca.

Elektrośmieci i inne odpady problemowe zanieś do specjalnego punktu.
To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów.
 Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji
Do akcji może się włączyć każdy na wiele sposobów przez cały rok!
1. Podejmijcie osobiste wyzwanie: na przykład używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!
2. Weźcie udział w konkursie plastycznym na interpretację hasła tegorocznej Akcji:– „Nie ma śmieci – są surowce”!
3. Wybierzcie się ze swoimi nauczycielami na akcję porządkowania okolic naszej szkoły.
Opiekun Klubu Naszej Ziemi- Barbara Pacek


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego