Wydarzenia 2020/2021 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
"Jedynka" jest szkołą nowoczesną ale kultywującą i kontynuującą historię szkolnictwa
08-500 Ryki, ul. Słowackiego 2
tel.: 818651565
e-mail: zso1ryki@home.pl
www.facebook.com/jedynka.ryki
NIP: 5060115169 REGON: 000554069
im. Mariana Osińskiego w Rykach
w Rykach i pierwszej szkoły powstałej w Rykach w październiku 1901 roku.
www.zso1ryki.pl
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przydatne linki:

Wydarzenia 2020/2021

Noc Bibliotek 2020 – klimat na czytanie.
VI edycja Nocy Bibliotek pod hasłem KLIMAT NA CZYTANIE odbyła się w naszej szkole nietypowo. Akcję rozłożyliśmy na kilka dni, co sprawiło, że w nasze przedsięwzięcia  zaangażowało się więcej czytelników. Dzieci brały udział w kilku aktywnościach, wspomagali nas wychowawcy i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego, informatyki  oraz rodzice. Staraliśmy się stworzyć klimat na czytanie zarówno w bibliotece, jak i w przestrzeni klasowej oraz zachęcaliśmy do czytania w domu. Poniżej prezentujemy obszary, w jakich odbyły się działania:
1. Czytamy w języku polskim:
  • Zorganizowano spotkanie autorskie z autorką Przewodnika turystycznego dla dzieci „Z Rykusiem po Rykach” (projekt realizowany w ramach Programu dotacyjnego Niepodległa). Uczestnikami były dzieci z oddziału przedszkolnego „Mróweczki’ oraz uczniowie klasy 1a i 1b.
  • Uczniowie z klasy 3 i 1 obejrzeli film „Jakub, Mimmi i gadające psy”.
  • W bibliotece oraz w holu szkolnym przygotowano wystawę książek popularnonaukowych nawiązujących do klimatu, ekologii  oraz książek z  literatury pięknej, gdzie pojawiają się wątki o ochronie przyrody oraz o przyjaźni ze światem zwierząt. Tytuł ekspozycji: Klimat na czytanie - Co możecie wypożyczyć?. W zajęciach wzięły udział kl. 1 - 4 i 7. Książki z wystawy zostały wypożyczone do domu.
  • Młodsi czytelnicy, na podstawie wypożyczonych publikacji, przygotowali krótkie informacje tekstowo-ilustracyjne. Twórcze prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawkach w klasach.
  • W grze literackiej online „Klimat na czytanie” certyfikaty zdobyło indywidualnie 25 uczniów (z kl. 6, 7, 8), cała klasa 2c oraz biblioteka szkolna.
  • Podczas zajęć w klasach oraz na zajęciach Koła ekologicznego wykorzystywano we fragmentach  prezentację na portalu Genial.lyJak dbać o ochronę klimatu i środowiska?” (E. Tarapata).
2. Czytamy w języku angielskim:
  • Dla najmłodszych klas (oddział przedszkolny klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b)  odbyło się głośne czytanie pod hasłem  „Klimat na czytanie książek w języku angielskim”.
  • Zorganizowano kącik książek z propozycjami literatury anglojęzycznej dla najmłodszych (współpraca nauczyciela języka angielskiego z biblioteką).
  • W klasach 6. zainicjowano pracę z czasopismem dwujęzycznym (Odkrywca) pod hasłem: „Czytamy po angielsku i recenzujemy artykuły z  »National  Geographic«”.
Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za duże zaangażowanie i zapraszamy do systematycznego korzystania z naszych zbiorów. Dziękujemy również rodzicom oraz nauczycielom, którzy współtworzyli klimat do czytania: B. Gajewska-Nawrot, M. Bany, J. Miłosz, B. Kornas, B. Rafeld, B. Pacek, A. Kępka, M. Głowienka, M. Lange-Mateńka, Edyta Niewadzi, M. Kałaska, K. Piątek, T. Bany, p. P. Nowak, K. Flis, M. Stępniak.
Nauczyciele biblioteki: Anna Żaczek, Hanna Cieślik
Jesteśmy na mapie Nocy Bibliotek 2020:
Spotkanie z książką, czyli literacki spacer „Z Rykusiem po Rykach”.
6 października 2020 r. oddział przedszkolny „Mróweczki” oraz klasy: 1a i 1b wzięły udział w niecodziennym spacerze literackim szlakiem miejsc historycznych naszego miasta.
Publikacja „Z Rykusiem po Rykach", napisana specjalnie dla dzieci, zawiera wiele faktów z przeszłości Ryk. Autorem oraz ilustratorem jest Pani Agata Karpińska, która poprowadziła dzisiejsze spotkanie i przybliżyła w ciekawy sposób miejsca, które każdy mieszkaniec naszego miasteczka powinien poznać.
Spotkaniu towarzyszył Rykuś - postać z herbu naszego miasta, a jednocześnie tytułowy bohater książki o Rykach. Wzbudził wiele emocji, gdy  nagle pojawił się wśród dzieci.
Chwile z książką, przerywane wspólnym śpiewaniem piosenki „Wraz z Rykusiem poprzez Ryki idą sobie dziarskie smyki" szybko minęły.
Na zakończenie, każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę przewodnik, kolorowankę i naklejkę. Mamy nadzieję, że ta kolorowa książka oddana w ręce naszych przedszkolaków i pierwszoklasistów zaowocuje miłością do czytania oraz miejsc, w których wzrastają dzieci.
Przewodnik powstał w ramach projektu „Wolność jest w nas”, realizowanego przez MGCK w Rykach. Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach za możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu budującym naszą lokalną tożsamość. (Zobacz fotorelację)
[spotkanie zrealizowane w ramach akcji czytelniczej Noc Bibliotek
„Biblioteka z klimatem” PSP nr 1 Ryki]
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl